Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Olof Wijksgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.flov.gu.se
Epost: flov@flov.gu.se

Prefekt: Fredrik Engström

Om enheten

På institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori, FLoV, studeras några av de mest ursprungliga och grundläggande frågorna kring tänkande, kommunikation och forskning. Många av dagens vetenskaper, idébyggen och vardagsföreställningar har sitt ursprung i dessa frågor.

Institutionen skapades i januari 2009. Vår verksamhet finns i tre byggnader:

  • Gamla hovrätten, Olof Wijksgatan 6
  • Dicksonsgatan 4
  • paviljongen mellan Gamla hovrätten och Humanistiska biblioteket

Här bedrivs den mesta av vår undervisning och här har lärare och administrativ personal sina arbetsrum.

Senaste publikationer

Predicting Metaphor Paraphrase Judgements in Context
Yuri Bizzoni, Shalom Lappin
Proceedings of the 13th International Conference on Computational Semantics 2019 - Long Papers, Association of Computational Linguistics, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

What a neural language model tells us about spatial relations
Mehdi Ghanimifard, Simon Dobnik
Proceedings of Combined Workshop on SpLU & RoboNLP at NAACL-HLT 2019, June 6, 2019 Minneapolis, Minnesota, USA, Minneapolis, Minnesota, USA, Association of Computational Linguistics (ACL), Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Onomatopoeia in Meänkieli – a lexicon study of similarities with Finnish and Swedish
Åsa Abelin
Book of Abstracts of The 12th International Symposium on Iconicity in Language and Literature, Lund University, Sweden, 3-5 May 2019, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

För anslagstavlan i tiden: Vad händer på svenska anslagstavlor?
Andreas Nord, Johan Järlehed, Christopher Kullenberg
Bianchi, Marco, Håkansson, David, Melander, Björn, Pfister, Linda, Westman, Maria & Östman, Carin (red.), Svenskans beskrivning 36. Förhandlingar vid trettiosjätte sammankomsten. Uppsala 25–27 oktober 2017., Uppsala, Institutionen för nordiska språk, Uppsala universitet, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

The Black Hole Challenge: Precaution, Existential Risks and the Problem of Knowledge Gaps
Christian Munthe
Ethics, Policy & Environment, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The many modes of citizen science
Dick Kasperowski, Christopher Kullenberg
Science & Technology Studies, Inledande text i tidskrift 2019
Inledande text i tidskrift

Exploitation and joint action
Erik Malmqvist, Andras Szigeti
Journal of social philosophy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Happiness Studies: The Co-production of Social Science and Social Order
Margareta Hallberg, Christopher Kullenberg
Nordic Journal of Science and Technology Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Family-Centeredness as Resource and Complication in Outpatient Care with Weak Adherence, Using Adolescent Diabetes Care as a Case in Point
Anders Herlitz, Christian Munthe
Verkerk M, Lindemann H, McLaughlin J (eds.) (2019). What About the Family? Practices of Responsibility in Care. , Oxford, Oxford University Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

A Convergence of Methodologies: Notes on Data-Intensive Humanities Research
Nina Tahmasebi, Niclas Hagen, Daniel Brodén, Mats Malm
Proceedings of the 4th Conference on Digital Humanities in the Nordic Countries , CEUR workshop proceedings, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Visar 1 - 50 av 123

Namn Titel Telefon E-post
Abelin, Åsa Professor, Lingvistik 031-786 5233 asa.abelin@ling.gu.se
Adesam, Robert Systemingenjör 031-786 5915 robert.adesam@gu.se
Adouane, Wafia Doktorand 031-786 4756 wafia.adouane@gu.se
Afshari, Bahareh Forskare bahareh.afshari@cse.gu.se
Andersson, Alexander Doktorand 031-786 4566 alexander.andersson@gu.se
Andersson, Petra Forskare, Praktisk filosofi 031-786 5175 petra.andersson@filosofi.gu.se
Aronsson, Linda Utbildningsadministratör 031-786 1927 linda.aronsson@gu.se
Behdadi, Dorna Doktorand, praktisk filosofi 031-786 4554 dorna.behdadi@gu.se
Bennett, David Forskarassistent david.bennett@gu.se
Bernardy, Jean-Philippe Forskare jean-philippe.bernardy@gu.se
Bjärnlind, Helena Personaladministratör 031-786 4570 helena.bjarnlind@gu.se
Björnsson, Gunnar Forskare, Praktisk filosofi 031-786 5545 gunnar.bjornsson@filosofi.gu.se
Blanck, Rasmus Postdoktor, Datalingvistik rasmus.blanck@gu.se
Bloom Ström, Eva-Marie Universitetslektor eva-marie.strom@sprak.gu.se
Bogal-Allbritten, Elizabeth Forskare elizabeth.bogal-allbritten@gu.se
Bohlin, Ingemar Universitetslektor, Vetenskapsteori 031-786 4474 ingemar.bohlin@gu.se
Boyd, Sally Professor emerita, Lingvistik 031-786 1178 sally.boyd@ling.gu.se
Bragesjö, Fredrik Universitetslektor fredrik.bragesjo@gu.se
Brandstedt, Eric Forskare eric.brandstedt@gu.se
Breitholtz, Ellen Forskare, Lingvistik 031-786 1176 ellen.breitholtz@ling.gu.se
Brenner, Andrew Postdoktor andrew.brenner@gu.se
Brülde, Bengt Professor, Praktisk filosofi 031-786 4180 bengt.brylde@filosofi.gu.se
Bydén, Börje Forskare 031-786 4916 borje.byden@gu.se
Chatzikyriakidis, Stergios Forskare, Datalingvistik 031-786 3802 stergios.chatzikyriakidis@gu.se
Choifer, Alla Forskarstuderande, Teoretisk filosofi 031-786 4140 alla.choifer@filosofi.gu.se
Cooper, Robin Seniorforskare, Datalingvistik robin.cooper@ling.gu.se
Coppock, Elizabeth Forskare, Lingvistik elizabeth.coppock@gu.se
Cutas, Daniela Forskare, Praktisk filosofi daniela.cutas@filosofi.gu.se
Dobnik, Simon Universitetslektor, Datalingvistik 031-786 6917 simon.dobnik@gu.se
Ek, Adam Doktorand adam.ek@gu.se
Ekbom, Moa Universitetslektor, Latin 031-786 1931 moa.ekbom@gu.se
El-Alti, Leila Doktorand, Praktisk filosofi 031-786 4554 leila.el-alti@gu.se
Elzinga, Aant Professor emeritus, Vetenskapsteori 031-786 4916 aant.elzinga@theorysc.gu.se
Enayat, Ali Professor, Logik ali.enayat@gu.se
Endörfer, Richard Doktorand 031-786 6965 richard.endorfer@gu.se
Engström, Fredrik Universitetslektor, Prefekt 031-786 6335 fredrik.engstrom@gu.se
Eriksson, John Universitetslektor, Praktisk filosofi 031-786 4837 john.eriksson@gu.se
Eriksson, Lena Universitetslektor 031-786 4184 lena.eriksson@theorysc.gu.se
Eriksson, Matilde Utbildningsadministratör 031-786 1944 matilde.eriksson@gu.se
Fernandez Walker, Gustavo Forskarassistent 031-786 5559 gustavo.fernandez.walker@gu.se
Filin Karlsson, Martin Forskarstuderande, Teoretisk filosofi
Fink, Jakob Leth Forskare jakob.leth.fink@gu.se
Forsberg, Julia Doktorand, Lingvistik 031-786 4038
Francén, Ragnar Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 4837 ragnar.francen@filosofi.gu.se
Ghanimifard, Mohammad Mehdi Doktorand, Datalingvistik 031-786 4038 mehdi.ghanimifard@gu.se
Granberg Olsson, Mattias Doktorand 031-786 4392 mattias.granberg.olsson@gu.se
Gregoric, Pavel Gästforskare pavel.gregoric@gu.se
Gross, Johan Doktorand 031-786 4038 johan.gross@gu.se
Gustafsson, Johan Universitetslektor johan.gustafsson@gu.se
Gårdmo, Pia Ekonom 031-786 1174 pia.gardmo@ling.gu.se

Visar 1 - 50 av 123

Visar 61 - 70 av 2083

2018

The horses are my colleagues
Petra Andersson
Equine cultures in transition: Human-horse-relationships in work and play. The second biannual Equine Cultures in Transition conference, June 19–21, 2018, Leeds, UK., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Two studies using space sports in education and outreach – Sailing on Titan and Equestrian Sports on Mars
Maria Sundin, Petra Andersson, Christian Finnsgård, Lars Larsson, Ron Miller
XXXth General Assembly of the International Astronomical Union, Vienna, August 20-31, 2018, Poster (konferens) 2018
Poster (konferens)

Tradition och revolution: Ett samtal med Ronny Ambjörnsson och Aant Elzinga
Aant Elzinga, Thomas Karlsohn, Christer Nordlund, Ronny Ambjörnsson
Arche: tidskrift för psykoanalys, humaniora och arkitektur, Övrigt 2018
Övrigt

Towards an annotation scheme for causes of laughter in dialogue
Vladislav Maraev, Christine Howes
Workshop on Spoken Dialogue Systems (IWSDS), Singapore, May 14-16, 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Integrating laughter into spoken dialogue systems: preliminary analysis and suggested programme
Vladislav Maraev, Chiara Mazzocconi, Christine Howes, Jonathan Ginzburg
FAIM/ISCA Workshop on Artificial Intelligence for Multimodal Human Robot Interaction, 14-15 July 2018, Stockholm, Sweden , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Propositional Forms of Judgemental Interpretations
Tao Xue, Zhaohui Luo, Stergios Chatzikyriakidis
EasyChair Preprint no. 221, Fifth Workshop on Natural Language and Computer Science, NLCS, 18, July 7, 2018, Oxford University, Oxford, UK, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

A Lexical Distance Study of Arabic Dialects
Chatrine (kathrein) Qwaider (abu kwaik), Motaz Saad, Stergios Chatzikyriakidis, Simon Dobnik
Procedia Computer Science. The 4th International Conference on Arabic Computational Linguistics (ACLing 2018), November 17-19 2018, Dubai, United Arab Emirates, Elsevier, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Visar 61 - 70 av 2083

Sidansvarig: Monica Havström|Sidan uppdaterades: 2018-01-24
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?