Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Olof Wijksgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.flov.gu.se
Epost: flov@flov.gu.se

Prefekt: Fredrik Engström

Om enheten

På institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori, FLoV, studeras några av de mest ursprungliga och grundläggande frågorna kring tänkande, kommunikation och forskning. Många av dagens vetenskaper, idébyggen och vardagsföreställningar har sitt ursprung i dessa frågor.

Institutionen skapades i januari 2009. Vår verksamhet finns i tre byggnader:

  • Gamla hovrätten, Olof Wijksgatan 6
  • Dicksonsgatan 4
  • paviljongen mellan Gamla hovrätten och Humanistiska biblioteket

Här bedrivs den mesta av vår undervisning och här har lärare och administrativ personal sina arbetsrum.

Senaste publikationer

The cloud factory: Making things and making a living with desktop 3D printing
Johan Söderberg
Culture and Organization, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Justifying Antibiotic Resistance Interventions: Uncertainty, Precaution and Ethics
Niels Nijsingh, D. G. Joakim Larsson, Karl Persson de Fine Licht, Christian Munthe
Jamrozik E., Selgelid M.J. (eds) Ethics and Drug-Resistant Infections: Collective Responsibility for Global Public Health, Cham, Switzerland, Springer, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Perceptual Experience: Assembling a Medieval Puzzle
Juhana Toivanen
Philosophy of mind in the early and high Middle Ages / edited by Margaret Cameron, London/New York, Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Towards a Computationally Viable Framework for Semantic Representation
Shalom Lappin
Proceedings of the Symposium on Logic and Algorithms in Computational Linguistics 2018, Stockholm, 28–31 August 2018 / Krasimir Angelov, Kristina Liefke, Roussanka Loukanova and Michael Moortgat (eds.), Stockholm, Stockholm University, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Incrementality and clarification/sluicing potential
Jonathan Ginzburg, Robin Cooper, Julian Hough, David Schlangen
Proceedings of Sinn und Bedeutung 21, Edinburgh, September 4-6, 2016 / edited by Robert Truswell, Chris Cummins, Caroline Heycock, Brian Rabern, and Hannah Rohde, Linguistic Society of America, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

DeepColor: Reinforcement Learning optimizes information efficiency and well-formedness in color name partitioning
M. Kågebäck, D. Dubhashi, Asad Sayeed
CogSci 2018, 40th annual Cognitive Science Society meeting, Madison Wisconsin USA, July 25-28 2018, Oakbrook Terrace, IL, USA, Cognitive Science Society, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Towards an annotation scheme for causes of laughter in dialogue
Vladislav Maraev, Christine Howes
Workshop on Spoken Dialogue Systems (IWSDS), Singapore, May 14-16, 2018, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Laughter Repair
Chiara Mazzocconi, Vladislav Maraev, Jonathan Ginzburg
Proceedings of SemDial 2018 (AixDial): The 22nd Workshop on the Semantics and Pragmatics of Dialogue. Laurent Prévot, Magalie Ochs and Benoît Favre (eds.), 8-10 November 2018, Aix-en-Provence, France, Aix-en-Provence , Aix Marseille Université , Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Visual grounding of spatial relations in recurrent neural language models
Mehdi Ghanimifard, Simon Dobnik
Workshop on Models and Representations in Spatial Cognition (MRSC-3) at 11th International Conference on Spatial Cognition 2018, 5 September 2018, Tübingen, Germany, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Proceedings of the Workshop on Dialogue and Perception (DaP-2018), June 14-15 2018, Gothenburg
Christine Howes, Simon Dobnik, Ellen Breitholtz
Gothenburg, Sweden, CLASP: Centre for Linguistic Theory and Studies in Probability, Proceeding 2018
Proceeding

Visar 1 - 50 av 121

Namn Titel Telefon E-post
Abelin, Åsa Professor, Lingvistik 031-786 5233 asa.abelin@ling.gu.se
Adesam, Robert Systemingenjör 031-786 5915 robert.adesam@gu.se
Adouane, Wafia Doktorand 031-786 4756 wafia.adouane@gu.se
Afshari, Bahareh Forskare bahareh.afshari@cse.gu.se
Andersson, Alexander Doktorand 031-786 4566 alexander.andersson@gu.se
Andersson, Petra Forskare, Praktisk filosofi 031-786 5175 petra.andersson@filosofi.gu.se
Aronsson, Linda Utbildnings adm 031-786 1927 linda.aronsson@gu.se
Behdadi, Dorna Doktorand, praktisk filosofi 031-786 4554 dorna.behdadi@gu.se
Bennett, David Forskarassistent david.bennett@gu.se
Bernardy, Jean-Philippe Forskare jean-philippe.bernardy@gu.se
Bizzoni, Yuri Doktorand, Datalingvistik 031-786 4038 yuri.bizzoni@gu.se
Bjärnlind, Helena Personaladministratör 031-786 4570 helena.bjarnlind@gu.se
Björnsson, Gunnar Forskare, Praktisk filosofi 031-786 5545 gunnar.bjornsson@filosofi.gu.se
Blanck, Rasmus Postdoktor, Datalingvistik rasmus.blanck@gu.se
Bogal-Allbritten, Elizabeth Forskare elizabeth.bogal-allbritten@gu.se
Bohlin, Ingemar Universitetslektor, Vetenskapsteori 031-786 4474 ingemar.bohlin@gu.se
Boyd, Sally Professor emerita, Lingvistik 031-786 1178 sally.boyd@ling.gu.se
Bragesjö, Fredrik Universitetslektor fredrik.bragesjo@gu.se
Breian, Line Doktorand, Vetenskapsteori line.breian@gu.se
Breitholtz, Ellen Forskare, Lingvistik 031-786 1176 ellen.breitholtz@ling.gu.se
Brenner, Andrew Postdoktor andrew.brenner@gu.se
Brülde, Bengt Professor, Praktisk filosofi 031-786 4180 bengt.brylde@filosofi.gu.se
Bydén, Börje Forskare 031-786 4916 borje.byden@gu.se
Chatzikyriakidis, Stergios Forskare, Datalingvistik 031-786 3802 stergios.chatzikyriakidis@gu.se
Choifer, Alla Forskarstuderande, Teoretisk filosofi 031-786 4140 alla.choifer@filosofi.gu.se
Cooper, Robin Seniorprofessor, Datalingvistik robin.cooper@ling.gu.se
Coppock, Elizabeth Forskare, Lingvistik elizabeth.coppock@gu.se
Cutas, Daniela Forskare, Praktisk filosofi daniela.cutas@filosofi.gu.se
Dobnik, Simon Universitetslektor, Datalingvistik 031-786 6917 simon.dobnik@gu.se
Ekbom, Moa Universitetslektor, Latin 031-786 1931 moa.ekbom@gu.se
El-Alti, Leila Doktorand, Praktisk filosofi 031-786 4554 leila.el-alti@gu.se
Elliott, Jasmine Christine Doktorand 031-786 4142 jasmine.christine.elliott@gu.se
Elzinga, Aant Professor emeritus, Vetenskapsteori 031-786 4916 aant.elzinga@theorysc.gu.se
Enayat, Ali Professor, Logik ali.enayat@gu.se
Endörfer, Richard Doktorand 031-786 6965 richard.endorfer@gu.se
Engström, Fredrik Universitetslektor, Prefekt 031-786 6335 fredrik.engstrom@gu.se
Eriksson, John Universitetslektor, Praktisk filosofi 031-786 4837 john.eriksson@gu.se
Eriksson, Lena Universitetslektor 031-786 4184 lena.eriksson@theorysc.gu.se
Eriksson, Matilde Utbildnings adm 031-786 1944 matilde.eriksson@gu.se
Fernandez Walker, Gustavo Forskarassistent 031-786 5559 gustavo.fernandez.walker@gu.se
Filin Karlsson, Martin Forskarstuderande, Teoretisk filosofi
Fink, Jakob Leth Forskare jakob.leth.fink@gu.se
Forsberg, Julia Doktorand, Lingvistik 031-786 4038
Francén, Ragnar Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 4837 ragnar.francen@filosofi.gu.se
Ghanimifard, Mohammad Mehdi Doktorand, Datalingvistik 031-786 4038 mehdi.ghanimifard@gu.se
Gorbow, Paul Postdoktor, Logik 031-786 4392 paul.gorbow@gu.se
Granberg Olsson, Mattias Doktorand 031-786 4392 mattias.granberg.olsson@gu.se
Gregoric, Pavel Gästforskare pavel.gregoric@gu.se
Gross, Johan Doktorand 031-786 4038 johan.gross@gu.se
Gustafsson, Johan Universitetslektor johan.gustafsson@gu.se

Visar 1 - 50 av 121

Visar 61 - 70 av 1996

2018

Theoretical perspectives on the new era of central banking
Clement Fontan, Emmanuel Carré, Guillaume L’Oeillet
French Politics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Axiomatic Theories of Truth
Volker Halbach, Graham E. Leigh
Stanford Encyclopedia of Philosophy, Bidrag till encyklopedi 2018
Bidrag till encyklopedi

A Compositional Bayesian Semantics for Natural Language
Jean-Philippe Bernardy, Rasmus Blanck, Stergios Chatzikyriakidis, Shalom Lappin
Proceedings of the First International Workshop on Language Cognition and Computational Models, COLING 2018, August 20, 2018 Santa Fe, New Mexico, USA, COLING , Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

The Influence of Context on Sentence Acceptability Judgements
Jean-Philippe Bernardy, Shalom Lappin, Jey Han Lau
Proceedings of the 56th Annual Meeting of the Association for Computational Linguistics (Short Papers). Melbourne, Australia, July 15 - 20, 2018, Stroudsburg, PA , Association of Computational Linguistics, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

The composition of the family
Daniela Cutas
The Routledge Handbook of the Philosophy of Childhood and Children / edited by Anca Gheaus, Gideon Calder and Jurgen De Wispelaere., New York, Routledge, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Iterated ultrapowers for the masses
Ali Enayat, Matt Kaufmann, Zachiri McKenzie
Archive for mathematical logic, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fixed points of self-embeddings of models of arithmetic
Saeideh Bahrami, Ali Enayat
Annals of Pure and Applied Logic, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Can Recurrent Neural Networks Learn Nested Recursion?
Jean-Philippe Bernardy
Linguistic Issues in Language Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 61 - 70 av 1996

Sidansvarig: Monica Havström|Sidan uppdaterades: 2018-01-24
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?