Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg
Besöksadress: Olof Wijksgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.flov.gu.se
Epost: flov@flov.gu.se

Prefekt: Fredrik Engström

Om enheten

På institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori, FLoV, studeras några av de mest ursprungliga och grundläggande frågorna kring tänkande, kommunikation och forskning. Många av dagens vetenskaper, idébyggen och vardagsföreställningar har sitt ursprung i dessa frågor.

Institutionen skapades i januari 2009. Vår verksamhet finns i tre byggnader:

  • Gamla hovrätten, Olof Wijksgatan 6
  • Dicksonsgatan 4
  • paviljongen mellan Gamla hovrätten och Humanistiska biblioteket

Här bedrivs den mesta av vår undervisning och här har lärare och administrativ personal sina arbetsrum.

Senaste publikationer

La ética de la lucha contra la resistencia a los medicamentos
Christian Munthe
project Syndicate, Artikel i övriga tidskrifter 2018
Artikel i övriga tidskrifter

A Ética do Combate da Resistência aos Medicamentos
Christian Munthe
Project Syndicate, Artikel i övriga tidskrifter 2018
Artikel i övriga tidskrifter

L’etica della lotta alla farmacoresistenza
Christian Munthe
Project Syndicate, Artikel i övriga tidskrifter 2018
Artikel i övriga tidskrifter

Etika dalam Melawan Resistensi Obat
Christian Munthe
Project Syndicate, Artikel i övriga tidskrifter 2018
Artikel i övriga tidskrifter

Ethische Aspekte der Bekämpfung von Arzneimittelresistenzen
Christian Munthe
Project Syndicate, Artikel i övriga tidskrifter 2018
Artikel i övriga tidskrifter

De rol van ethiek in het gevecht tegen medicijnresistentie
Christian Munthe
Project Syndicate, Artikel i övriga tidskrifter 2018
Artikel i övriga tidskrifter

打击耐药性的伦理学
Christian Munthe
Project Syndicate, Artikel i övriga tidskrifter 2018
Artikel i övriga tidskrifter

أخلاقيات مكافحة مقاومة الدواء
Christian Munthe
Project Syndicate, Artikel i övriga tidskrifter 2018
Artikel i övriga tidskrifter

Visar 1 - 50 av 124

Namn Titel Telefon E-post
Abelin, Åsa Professor, Lingvistik 031-786 5233 asa.abelin@ling.gu.se
Adesam, Robert Systemingenjör 031-786 5915 robert.adesam@gu.se
Adouane, Wafia Doktorand 031-786 4532 wafia.adouane@gu.se
Andersson, Alexander Doktorand 031-786 4566 alexander.andersson@gu.se
Andersson, Petra Forskare, Praktisk filosofi 031-786 5175 petra.andersson@filosofi.gu.se
Aronsson, Linda Utbildnings adm 031-786 1927 linda.aronsson@gu.se
Beckman, Ulrika Forskare bitr ulrika.beckman@gu.se
Behdadi, Dorna Doktorand, praktisk filosofi 031-786 4554 dorna.behdadi@gu.se
Bennett, David Forskarassistent david.bennett@gu.se
Bernardy, Jean-Philippe Forskare jean-philippe.bernardy@gu.se
Bizzoni, Yuri Doktorand, Datalingvistik 031-786 4038 yuri.bizzoni@gu.se
Bjärnlind, Helena Personaladministratör 031-786 4570 helena.bjarnlind@gu.se
Björnsson, Gunnar Forskare, Praktisk filosofi 031-786 5545 gunnar.bjornsson@filosofi.gu.se
Blanck, Rasmus Postdoktor, Datalingvistik rasmus.blanck@gu.se
Blomberg, Agneta Forskare bitr agneta.blomberg@gu.se
Bogal-Allbritten, Elizabeth Postdoktor elizabeth.bogal-allbritten@gu.se
Bohlin, Ingemar Universitetslektor, Vetenskapsteori 031-786 4474 ingemar.bohlin@gu.se
Borg, Susanne Utbildnings adm 031-786 5907 susanne.borg@gu.se
Boyd, Sally Professor emerita, Lingvistik 031-786 1178 sally.boyd@ling.gu.se
Bragesjö, Fredrik Universitetslektor fredrik.bragesjo@gu.se
Breian, Line Doktorand, Vetenskapsteori line.breian@gu.se
Breitholtz, Ellen Forskare, Lingvistik 031-786 1176 ellen.breitholtz@ling.gu.se
Brenner, Andrew Postdoktor andrew.brenner@gu.se
Broberg, Anton Universitetsadjunkt anton.pertun.broberg@gu.se
Brülde, Bengt Professor, Praktisk filosofi 031-786 4180 bengt.brylde@filosofi.gu.se
Bydén, Börje Forskare 031-786 4916 borje.byden@gu.se
Byrman, Ylva Universitetsadjunkt 031-786 5298 ylva.byrman@svenska.gu.se
Chatzikyriakidis, Stergios Forskare, Datalingvistik 031-786 3802 stergios.chatzikyriakidis@gu.se
Choifer, Alla Forskarstuderande, Teoretisk filosofi 031-786 4140 alla.choifer@filosofi.gu.se
Cooper, Robin Seniorprofessor, Datalingvistik robin.cooper@ling.gu.se
Coppock, Elizabeth Universitetslektor, biträdande, Lingvistik elizabeth.coppock@gu.se
Cutas, Daniela Forskare, Praktisk filosofi daniela.cutas@filosofi.gu.se
Dobnik, Simon Universitetslektor, Datalingvistik 031-786 6917 simon.dobnik@gu.se
Ekbom, Moa Universitetslektor, Latin 031-786 1931 moa.ekbom@gu.se
El-Alti, Leila Doktorand, Praktisk filosofi 031-786 4554 leila.el-alti@gu.se
Elzinga, Aant Professor emeritus, Vetenskapsteori 031-786 4916 aant.elzinga@theorysc.gu.se
Enayat, Ali Professor, Logik ali.enayat@gu.se
Endörfer, Richard Doktorand 031-786 6965 richard.endorfer@gu.se
Engström, Fredrik Forskare, Prefekt 031-786 6335 fredrik.engstrom@gu.se
Eriksson, Erik Forskare bitr erik.eriksson.3@gu.se
Eriksson, John Universitetslektor, Praktisk filosofi 031-786 4837 john.eriksson@gu.se
Eriksson, Lena Universitetslektor 031-786 4184 lena.eriksson@theorysc.gu.se
Eriksson, Matilde Utbildnings adm 031-786 1944 matilde.eriksson@gu.se
Fernandez Walker, Gustavo Forskarassistent 031-786 5559 gustavo.fernandez.walker@gu.se
Filin Karlsson, Martin Forskarstuderande, Teoretisk filosofi
Fink, Jakob Leth Forskare jakob.leth.fink@gu.se
Fontan, Clément Postdoktor clement.fontan@gu.se
Forsberg, Julia Doktorand, Lingvistik 031-786 4038 julia.forsberg@gu.se
Francén, Ragnar Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 4837 ragnar.francen@filosofi.gu.se
Ghanimifard, Mohammad Mehdi Doktorand, Datalingvistik 031-786 4038 mehdi.ghanimifard@gu.se

Visar 1 - 50 av 124

Visar 11 - 20 av 1852

2018

Etika boje proti rezistenci na léčiva
Christian Munthe
Project Syndicate, Artikel i övriga tidskrifter 2018
Artikel i övriga tidskrifter

Этика борьбы с устойчивостью к лекарствам
Christian Munthe
Project Syndicate, Artikel i övriga tidskrifter 2018
Artikel i övriga tidskrifter

The Ethics of Fighting Drug Resistance
Christian Munthe
Project Syndicate, Artikel i övriga tidskrifter 2018
Artikel i övriga tidskrifter

Largest initial segments pointwise fixed by automorphisms of models of set theory
Ali Enayat, Matt Kaufmann, Zachiri McKenzie
Archive for Mathematical Logic, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Invariance and Definability, with and without Equality
Dennis Bonnay, Fredrik Engström
Notre Dame Journal of Formal Logic, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

How drug resistance challenges medical ethics
Christian Munthe
Ethikforum "public health ethics”, Ludwig-Maximilians Universität, München, Germany, February 6, 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Fixed points of self-embeddings of models of arithmetic
Saeideh Bahrami, Ali Enayat
Annals of Pure and Applied Logic, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Type Theories for Natural Language Semantics
Stergios Chatzikyriakidis, Robin Cooper
Oxford Research Encyclopedia of Linguistics, Bidrag till encyklopedi 2018
Bidrag till encyklopedi

The Perceptual Weight of Word Stress, Quantity and Tonal Word Accent in Swedish
Åsa Abelin, Bosse Thorén
Studies in Phonetics and Phonology / edited by Elena Babatsouli and David Ingram, Sheffield, UK ; Bristol, CT , Equinox, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Getting it Right or Being Top Rank: Games in Citizen Science
Marisa Ponti, Thomas Hillman, Christopher Kullenberg, Dick Kasperowski
Citizen Science - Theory and Practice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 11 - 20 av 1852

Sidansvarig: Monica Havström|Sidan uppdaterades: 2018-01-24
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?