Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Olof Wijksgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.flov.gu.se
Epost: flov@flov.gu.se

Prefekt: Fredrik Engström

Om enheten

På institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori, FLoV, studeras några av de mest ursprungliga och grundläggande frågorna kring tänkande, kommunikation och forskning. Många av dagens vetenskaper, idébyggen och vardagsföreställningar har sitt ursprung i dessa frågor.

Institutionen skapades i januari 2009. Vår verksamhet finns i tre byggnader:

  • Gamla hovrätten, Olof Wijksgatan 6
  • Dicksonsgatan 4
  • paviljongen mellan Gamla hovrätten och Humanistiska biblioteket

Här bedrivs den mesta av vår undervisning och här har lärare och administrativ personal sina arbetsrum.

Senaste publikationer

Predicting Metaphor Paraphrase Judgements in Context
Yuri Bizzoni, Shalom Lappin
Proceedings of the 13th International Conference on Computational Semantics 2019 - Long Papers, Association of Computational Linguistics, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

What a neural language model tells us about spatial relations
Mehdi Ghanimifard, Simon Dobnik
Proceedings of Combined Workshop on SpLU & RoboNLP at NAACL-HLT 2019, June 6, 2019 Minneapolis, Minnesota, USA, Minneapolis, Minnesota, USA, Association of Computational Linguistics (ACL), Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Onomatopoeia in Meänkieli – a lexicon study of similarities with Finnish and Swedish
Åsa Abelin
Book of Abstracts of The 12th International Symposium on Iconicity in Language and Literature, Lund University, Sweden, 3-5 May 2019, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

För anslagstavlan i tiden: Vad händer på svenska anslagstavlor?
Andreas Nord, Johan Järlehed, Christopher Kullenberg
Bianchi, Marco, Håkansson, David, Melander, Björn, Pfister, Linda, Westman, Maria & Östman, Carin (red.), Svenskans beskrivning 36. Förhandlingar vid trettiosjätte sammankomsten. Uppsala 25–27 oktober 2017., Uppsala, Institutionen för nordiska språk, Uppsala universitet, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

The Black Hole Challenge: Precaution, Existential Risks and the Problem of Knowledge Gaps
Christian Munthe
Ethics, Policy & Environment, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The many modes of citizen science
Dick Kasperowski, Christopher Kullenberg
Science & Technology Studies, Inledande text i tidskrift 2019
Inledande text i tidskrift

Exploitation and joint action
Erik Malmqvist, Andras Szigeti
Journal of social philosophy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Happiness Studies: The Co-production of Social Science and Social Order
Margareta Hallberg, Christopher Kullenberg
Nordic Journal of Science and Technology Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Family-Centeredness as Resource and Complication in Outpatient Care with Weak Adherence, Using Adolescent Diabetes Care as a Case in Point
Anders Herlitz, Christian Munthe
Verkerk M, Lindemann H, McLaughlin J (eds.) (2019). What About the Family? Practices of Responsibility in Care. , Oxford, Oxford University Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

A Convergence of Methodologies: Notes on Data-Intensive Humanities Research
Nina Tahmasebi, Niclas Hagen, Daniel Brodén, Mats Malm
Proceedings of the 4th Conference on Digital Humanities in the Nordic Countries , CEUR workshop proceedings, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Visar 51 - 100 av 123

Namn Titel Telefon E-post
Hagen, Niclas Forskare 031-786 5056 niclas.hagen@gu.se
Hallberg, Margareta Seniorprofessor, Vetenskapsteori margareta.hallberg@gu.se
Hartvigsson, Thomas Doktorand, Praktisk filosofi 031-786 5229 thomas.hartvigsson@gu.se
Havström, Monica Kommunikatör 031-786 3042 monica.havstrom@gu.se
Heeswijk, van, Nina Marie Kristine Doktorand, Praktisk filosofi nina.van.heeswijk@gu.se
Hoshor, Amelie Doktorand, Vetenskapsteori 031-786 1931 amelie.hoshor@gu.se
Howes, Christine Universitetslektor, biträdande, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 3802 christine.howes@gu.se
Ierodiakonou, Katerina Forskare katerina.ierodiakonou@gu.se
Jacobsson, Martin Administrativ chef, inst 031-786 1179 martin.jacobsson@gu.se
Jacobsson, Martin Administrativ chef, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 1179 martin.jacobsson@gu.se
Johnsen, Peter Studievägledare 031-786 5213 peter.johnsen@gu.se
Johnsen, Peter Studievägledare 031-786 5213 peter.johnsen@gu.se
Karimi, Paiman Doktorand paiman.karimi@gu.se
Kasperowski, Dick Universitetslektor, Vetenskapsteori 031-786 1945 dick.kasperowski@theorysc.gu.se
Kaså, Martin Universitetslektor 031-786 4287 martin.kasa@gu.se
Kindvall Gorbow, Paul Postdoktor, Logik 031-786 4392 paul.gorbow@gu.se
King, Colin Guthrie Gästforskare colin.guthrie.king@gu.se
Kortteinen, Pauli Universitetslektor, Lingvistik 031-786 6570 pauli.kortteinen@gu.se
Kullenberg, Christopher Universitetslektor, Vetenskapsteori 031-786 4691 christopher.kullenberg@theorysc.gu.se
Lager, Torbjörn Professor, Lingvistik 031-786 4962 torbjorn.lager@ling.gu.se
Lagerlöf, Helena Doktorand
Lappin, Shalom Seniorforskare, Datalingvistik 031-786 5019 shalom.lappin@gu.se
Larsson, Felix Universitetsadjunkt, Teoretisk filosofi 031-786 6965 felix.larsson@filosofi.gu.se
Larsson, Staffan Professor, Datalingvistik 031-786 4378 staffan.larsson@ling.gu.se
Leigh, Graham Forskare 031-786 2934 graham.leigh@gu.se
Lindgren, Sandra Forskare, Praktisk filosofi sandra.lindgren@filosofi.gu.se
Linell, Annika Doktorand
Loáiciga, Sharid Postdoktor 031-786 4756 sharid.loaiciga@gu.se
Lundgren, Jakob Doktorand 031-786 3241 jakob.lundgren@gu.se
Löfgren, Hans Hektor Administrativ assistent hektor.lofgren@gu.se
Malmqvist, Erik Universitetslektor erik.malmqvist@gu.se
Maraev, Vladislav Doktorand 031-786 2936 vladislav.maraev@gu.se
Maskharashvili, Aleksandre Postdoktor aleksandre.maskharashvili@gu.se
Maurin, Anna-Sofia Professor, Teoretisk filosofi 031-786 6969 anna-sofia.maurin@gu.se
Miller, Madelaine Utbildningskoordinator 031-786 5086 madelaine.miller@gu.se
Mora Marquez, Ana Maria Forskare 031-786 5643 ana.maria.mora.marquez@gu.se
Mousavian, Seyed Forskarassistent 031-786 3924 seyed.mousavian@gu.se
Munthe, Christian Professor, Praktisk filosofi 031-786 4843 christian.munthe@gu.se
Myyry, Susanna Administratör, Föräldraledig 21/​12-2018 - 1/​1-2020 susanna.myyry@gu.se
Möller, Patrik Universitetslektor patrik.moller@idehist.gu.se
Naidu, Viswanatha Doktorand v.naidu@gu.se
Noble, Bill Doktorand bill.noble@gu.se
Ott, Andreas Administratör 031-786 6553 andreas.ott@gu.se
Pelletier, Jenny Forskare jenny.pelletier@gu.se
Perälä, Mika Gästforskare mika.perala@gu.se
Pistone, Isabella Doktorand isabella.pistone@gu.se
Qwaider, Chatrine Doktorand 031-786 4532 kathrein.abu.kwaik@gu.se
Radovic, Filip Universitetslektor, Teoretisk filosofi 031-786 5953 filip.radovic@filosofi.gu.se
Radovic, Susanna Universitetslektor, Teoretisk filosofi 031-786 2028 susanna@filosofi.gu.se
Radovic, Susanna Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 2028 susanna@filosofi.gu.se

Visar 51 - 100 av 123

Visar 1 - 10 av 2084

2019

Predicting Metaphor Paraphrase Judgements in Context
Yuri Bizzoni, Shalom Lappin
Proceedings of the 13th International Conference on Computational Semantics 2019 - Long Papers, Association of Computational Linguistics, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

What a neural language model tells us about spatial relations
Mehdi Ghanimifard, Simon Dobnik
Proceedings of Combined Workshop on SpLU & RoboNLP at NAACL-HLT 2019, June 6, 2019 Minneapolis, Minnesota, USA, Minneapolis, Minnesota, USA, Association of Computational Linguistics (ACL), Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Onomatopoeia in Meänkieli – a lexicon study of similarities with Finnish and Swedish
Åsa Abelin
Book of Abstracts of The 12th International Symposium on Iconicity in Language and Literature, Lund University, Sweden, 3-5 May 2019, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

För anslagstavlan i tiden: Vad händer på svenska anslagstavlor?
Andreas Nord, Johan Järlehed, Christopher Kullenberg
Bianchi, Marco, Håkansson, David, Melander, Björn, Pfister, Linda, Westman, Maria & Östman, Carin (red.), Svenskans beskrivning 36. Förhandlingar vid trettiosjätte sammankomsten. Uppsala 25–27 oktober 2017., Uppsala, Institutionen för nordiska språk, Uppsala universitet, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

The Black Hole Challenge: Precaution, Existential Risks and the Problem of Knowledge Gaps
Christian Munthe
Ethics, Policy & Environment, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The many modes of citizen science
Dick Kasperowski, Christopher Kullenberg
Science & Technology Studies, Inledande text i tidskrift 2019
Inledande text i tidskrift

Exploitation and joint action
Erik Malmqvist, Andras Szigeti
Journal of social philosophy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Happiness Studies: The Co-production of Social Science and Social Order
Margareta Hallberg, Christopher Kullenberg
Nordic Journal of Science and Technology Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Family-Centeredness as Resource and Complication in Outpatient Care with Weak Adherence, Using Adolescent Diabetes Care as a Case in Point
Anders Herlitz, Christian Munthe
Verkerk M, Lindemann H, McLaughlin J (eds.) (2019). What About the Family? Practices of Responsibility in Care. , Oxford, Oxford University Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

A Convergence of Methodologies: Notes on Data-Intensive Humanities Research
Nina Tahmasebi, Niclas Hagen, Daniel Brodén, Mats Malm
Proceedings of the 4th Conference on Digital Humanities in the Nordic Countries , CEUR workshop proceedings, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Visar 1 - 10 av 2084

Sidansvarig: Monica Havström|Sidan uppdaterades: 2018-01-24
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?