Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Olof Wijksgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.flov.gu.se
Epost: flov@flov.gu.se

Prefekt: Fredrik Engström

Om enheten

På institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori, FLoV, studeras några av de mest ursprungliga och grundläggande frågorna kring tänkande, kommunikation och forskning. Många av dagens vetenskaper, idébyggen och vardagsföreställningar har sitt ursprung i dessa frågor.

Institutionen skapades i januari 2009. Vår verksamhet finns i tre byggnader:

  • Gamla hovrätten, Olof Wijksgatan 6
  • Dicksonsgatan 4
  • paviljongen mellan Gamla hovrätten och Humanistiska biblioteket

Här bedrivs den mesta av vår undervisning och här har lärare och administrativ personal sina arbetsrum.

Senaste publikationer

The cloud factory: Making things and making a living with desktop 3D printing
Johan Söderberg
Culture and Organization, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Justifying Antibiotic Resistance Interventions: Uncertainty, Precaution and Ethics
Niels Nijsingh, D. G. Joakim Larsson, Karl Persson de Fine Licht, Christian Munthe
Jamrozik E., Selgelid M.J. (eds) Ethics and Drug-Resistant Infections: Collective Responsibility for Global Public Health, Cham, Switzerland, Springer, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Perceptual Experience: Assembling a Medieval Puzzle
Juhana Toivanen
Philosophy of mind in the early and high Middle Ages / edited by Margaret Cameron, London/New York, Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Towards a Computationally Viable Framework for Semantic Representation
Shalom Lappin
Proceedings of the Symposium on Logic and Algorithms in Computational Linguistics 2018, Stockholm, 28–31 August 2018 / Krasimir Angelov, Kristina Liefke, Roussanka Loukanova and Michael Moortgat (eds.), Stockholm, Stockholm University, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Incrementality and clarification/sluicing potential
Jonathan Ginzburg, Robin Cooper, Julian Hough, David Schlangen
Proceedings of Sinn und Bedeutung 21, Edinburgh, September 4-6, 2016 / edited by Robert Truswell, Chris Cummins, Caroline Heycock, Brian Rabern, and Hannah Rohde, Linguistic Society of America, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

DeepColor: Reinforcement Learning optimizes information efficiency and well-formedness in color name partitioning
M. Kågebäck, D. Dubhashi, Asad Sayeed
CogSci 2018, 40th annual Cognitive Science Society meeting, Madison Wisconsin USA, July 25-28 2018, Oakbrook Terrace, IL, USA, Cognitive Science Society, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Towards an annotation scheme for causes of laughter in dialogue
Vladislav Maraev, Christine Howes
Workshop on Spoken Dialogue Systems (IWSDS), Singapore, May 14-16, 2018, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Laughter Repair
Chiara Mazzocconi, Vladislav Maraev, Jonathan Ginzburg
Proceedings of SemDial 2018 (AixDial): The 22nd Workshop on the Semantics and Pragmatics of Dialogue. Laurent Prévot, Magalie Ochs and Benoît Favre (eds.), 8-10 November 2018, Aix-en-Provence, France, Aix-en-Provence , Aix Marseille Université , Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Visual grounding of spatial relations in recurrent neural language models
Mehdi Ghanimifard, Simon Dobnik
Workshop on Models and Representations in Spatial Cognition (MRSC-3) at 11th International Conference on Spatial Cognition 2018, 5 September 2018, Tübingen, Germany, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Proceedings of the Workshop on Dialogue and Perception (DaP-2018), June 14-15 2018, Gothenburg
Christine Howes, Simon Dobnik, Ellen Breitholtz
Gothenburg, Sweden, CLASP: Centre for Linguistic Theory and Studies in Probability, Proceeding 2018
Proceeding

Visar 51 - 100 av 121

Namn Titel Telefon E-post
Gårdmo, Pia Ekonom 031-786 1174 pia.gardmo@ling.gu.se
Hagen, Niclas Forskare 031-786 5056 niclas.hagen@gu.se
Hallberg, Margareta Seniorprofessor, Vetenskapsteori 031-786 4685 margareta.hallberg@gu.se
Hartman, Robert Postdoktor robert.hartman@gu.se
Hartvigsson, Thomas Doktorand, Praktisk filosofi 031-786 5229 thomas.hartvigsson@gu.se
Havström, Monica Kommunikatör 031-786 3042 monica.havstrom@gu.se
Heeswijk, van, Nina Marie Kristine Doktorand, Praktisk filosofi nina.van.heeswijk@gu.se
Hoshor, Amelie Doktorand, Vetenskapsteori 031-786 1931 amelie.hoshor@gu.se
Howes, Christine Universitetslektor, biträdande, Lingvistik 031-786 3802 christine.howes@gu.se
Ierodiakonou, Katerina Forskare katerina.ierodiakonou@gu.se
Jacobsson, Martin Administrativ chef, inst 031-786 1179 martin.jacobsson@gu.se
Jacobsson, Martin Administrativ chef, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 1179 martin.jacobsson@gu.se
Johnsen, Peter Studievägledare 031-786 5213 peter.johnsen@gu.se
Johnsen, Peter Studievägledare 031-786 5213 peter.johnsen@gu.se
Kasperowski, Dick Universitetslektor, Vetenskapsteori 031-786 1945 dick.kasperowski@theorysc.gu.se
Kaså, Martin Universitetslektor 031-786 4287 martin.kasa@gu.se
Kortteinen, Pauli Universitetslektor, Lingvistik 031-786 6570 pauli.kortteinen@gu.se
Kullenberg, Christopher Universitetslektor, Vetenskapsteori 031-786 4691 christopher.kullenberg@theorysc.gu.se
Lager, Torbjörn Professor, Lingvistik 031-786 4962 torbjorn.lager@ling.gu.se
Lagerlöf, Helena Doktorand
Lappin, Shalom Seniorforskare, Datalingvistik 031-786 5019 shalom.lappin@gu.se
Larsson, Felix Universitetsadjunkt, Teoretisk filosofi 031-786 6965 felix.larsson@filosofi.gu.se
Larsson, Staffan Professor, Datalingvistik 031-786 4378 staffan.larsson@ling.gu.se
Leigh, Graham Forskare 031-786 2934 graham.leigh@gu.se
Lidström, Allan Forskare, biträdande allan.lidstrom@gu.se
Lindgren, Sandra Forskare, Praktisk filosofi sandra.lindgren@filosofi.gu.se
Loáiciga, Sharid Postdoktor 031-786 4756 sharid.loaiciga@gu.se
Malmqvist, Erik Universitetslektor erik.malmqvist@gu.se
Maraev, Vladislav Doktorand 031-786 2936 vladislav.maraev@gu.se
Maskharashvili, Aleksandre Postdoktor aleksandre.maskharashvili@gu.se
Maurin, Anna-Sofia Professor, Teoretisk filosofi 031-786 6969 anna-sofia.maurin@gu.se
Miller, Madelaine Utbildningskoordinator 031-786 5086 madelaine.miller@class.gu.se
Mora Marquez, Ana Maria Forskare ana.maria.mora.marquez@gu.se
Mousavian, Seyed Forskarassistent 031-786 3924 seyed.mousavian@gu.se
Munthe, Christian Professor, Praktisk filosofi 031-786 4843 christian.munthe@gu.se
Myyry, Susanna Administratör 031-786 4938 susanna.myyry@gu.se
Möller, Patrik Universitetsadjunkt patrik.moller@idehist.gu.se
Naidu, Viswanatha Doktorand v.naidu@gu.se
Nijsingh, Niels Postdoktor niels.nijsingh@gu.se
Noble, Bill Doktorand bill.noble@gu.se
Ott, Andreas Administratör 031-786 6553 andreas.ott@gu.se
Otterberg, Stina Universitetslektor stina.otterberg@lir.gu.se
Pistone, Isabella Doktorand isabella.pistone@gu.se
Qwaider, Chatrine Doktorand 031-786 4532 kathrein.abu.kwaik@gu.se
Radovic, Filip Universitetslektor, Teoretisk filosofi 031-786 5953 filip.radovic@filosofi.gu.se
Radovic, Susanna Universitetslektor, Teoretisk filosofi 031-786 2028 susanna@filosofi.gu.se
Radovic, Susanna Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 2028 susanna@filosofi.gu.se
Rohden, Frauke Forskare, biträdande frauke.rohden@gu.se
Russell, Paul Professor, Professor i praktisk filosofi paul.russell@gu.se
Rönnegard, David Forskare david.ronnegard@gu.se

Visar 51 - 100 av 121

Visar 1 - 10 av 1995

2019

The cloud factory: Making things and making a living with desktop 3D printing
Johan Söderberg
Culture and Organization, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Justifying Antibiotic Resistance Interventions: Uncertainty, Precaution and Ethics
Niels Nijsingh, D. G. Joakim Larsson, Karl Persson de Fine Licht, Christian Munthe
Jamrozik E., Selgelid M.J. (eds) Ethics and Drug-Resistant Infections: Collective Responsibility for Global Public Health, Cham, Switzerland, Springer, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Perceptual Experience: Assembling a Medieval Puzzle
Juhana Toivanen
Philosophy of mind in the early and high Middle Ages / edited by Margaret Cameron, London/New York, Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

2018

Towards a Computationally Viable Framework for Semantic Representation
Shalom Lappin
Proceedings of the Symposium on Logic and Algorithms in Computational Linguistics 2018, Stockholm, 28–31 August 2018 / Krasimir Angelov, Kristina Liefke, Roussanka Loukanova and Michael Moortgat (eds.), Stockholm, Stockholm University, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Incrementality and clarification/sluicing potential
Jonathan Ginzburg, Robin Cooper, Julian Hough, David Schlangen
Proceedings of Sinn und Bedeutung 21, Edinburgh, September 4-6, 2016 / edited by Robert Truswell, Chris Cummins, Caroline Heycock, Brian Rabern, and Hannah Rohde, Linguistic Society of America, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

DeepColor: Reinforcement Learning optimizes information efficiency and well-formedness in color name partitioning
M. Kågebäck, D. Dubhashi, Asad Sayeed
CogSci 2018, 40th annual Cognitive Science Society meeting, Madison Wisconsin USA, July 25-28 2018, Oakbrook Terrace, IL, USA, Cognitive Science Society, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Towards an annotation scheme for causes of laughter in dialogue
Vladislav Maraev, Christine Howes
Workshop on Spoken Dialogue Systems (IWSDS), Singapore, May 14-16, 2018, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Laughter Repair
Chiara Mazzocconi, Vladislav Maraev, Jonathan Ginzburg
Proceedings of SemDial 2018 (AixDial): The 22nd Workshop on the Semantics and Pragmatics of Dialogue. Laurent Prévot, Magalie Ochs and Benoît Favre (eds.), 8-10 November 2018, Aix-en-Provence, France, Aix-en-Provence , Aix Marseille Université , Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Visual grounding of spatial relations in recurrent neural language models
Mehdi Ghanimifard, Simon Dobnik
Workshop on Models and Representations in Spatial Cognition (MRSC-3) at 11th International Conference on Spatial Cognition 2018, 5 September 2018, Tübingen, Germany, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Proceedings of the Workshop on Dialogue and Perception (DaP-2018), June 14-15 2018, Gothenburg
Christine Howes, Simon Dobnik, Ellen Breitholtz
Gothenburg, Sweden, CLASP: Centre for Linguistic Theory and Studies in Probability, Proceeding 2018
Proceeding

Visar 1 - 10 av 1995

Sidansvarig: Monica Havström|Sidan uppdaterades: 2018-01-24
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?