Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg
Besöksadress: Olof Wijksgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.flov.gu.se
Epost: flov@flov.gu.se

Prefekt: Fredrik Engström

Om enheten

På institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori, FLoV, studeras några av de mest ursprungliga och grundläggande frågorna kring tänkande, kommunikation och forskning. Många av dagens vetenskaper, idébyggen och vardagsföreställningar har sitt ursprung i dessa frågor.

Institutionen skapades i januari 2009. Vår verksamhet finns i tre byggnader:

  • Gamla hovrätten, Olof Wijksgatan 6
  • Dicksonsgatan 4
  • paviljongen mellan Gamla hovrätten och Humanistiska biblioteket

Här bedrivs den mesta av vår undervisning och här har lärare och administrativ personal sina arbetsrum.

Senaste publikationer

Invariance and Definability, with and without Equality
Dennis Bonnay, Fredrik Engström
Notre Dame Journal of Formal Logic, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Perceptual Weight of Word Stress, Quantity and Tonal Word Accent in Swedish
Åsa Abelin, Bosse Thorén
Studies in Phonetics and Phonology, Sheffield, Equinox, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Justifying Antibiotic Resistance Interventions: Uncertainty, Precaution and Ethics
Niels Nijsingh, D. G. Joakim Larsson, Karl Persson de Fine Licht, Christian Munthe
Jamrozik E., Selgelid M.J. (eds) Ethics and Drug-Resistant Infections: Collective Responsibility for Global Public Health, Cham, Switzerland, Springer, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Bishr ibn al-Muʿtamir
David Bennett
Encyclopaedia of Islam , Bidrag till encyklopedi 2018
Bidrag till encyklopedi

The lived experience of Huntington’s disease: A phenomenological perspective on genes, the body and the lived experience of a genetic disease
Niclas Hagen
Health: An Interdisciplinary Journal for the Social Study of Health, Illness and Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Entre la raison et la perception. La psychologie animale médiévale et la relation entre les humains et les animaux
Juhana Toivanen
La Restauration de la création: Quelle place pour les animaux? / Édité par Michele Cutino, Isabel Irribarren et Françoise Vinel, Leiden, Brill, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Proceedings of the 8th Workshop on Cognitive Modeling and Computational Linguistics (CMCL 2018)
Asad Sayeed, C. Jacobs, T. Linzen, M. van Schijndel
USA, Association for Computational Linguistics, Proceeding 2018
Proceeding

Microlevel Prioritizations and Incommensurability.
Anders Herlitz
Cambridge quarterly of healthcare ethics : CQ : the international journal of healthcare ethics committees, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Concept originalism, reference-shift and belief reports
Seyed N. Mousavian, Mohammad Saleh Zarepour
Synthese, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 100 av 121

Namn Titel Telefon E-post
Gorbow, Paul Doktorand, Logik 031-786 4392 paul.gorbow@gu.se
Granberg Olsson, Mattias Doktorand 031-786 4392 mattias.granberg.olsson@gu.se
Gregoric, Pavel Gästforskare pavel.gregoric@gu.se
Gross, Johan Doktorand, Lingvistik 031-786 4038 johan.gross@gu.se
Gårdmo, Pia Ekonom 031-786 1174 pia.gardmo@ling.gu.se
Hagen, Niclas Forskare 031-786 5074 niclas.hagen@gu.se
Hallberg, Margareta Seniorprofessor, Vetenskapsteori 031-786 4685 margareta.hallberg@gu.se
Hallgren, Ida Doktorand, Praktisk filosofi ida@filosofi.gu.se
Hartman, Robert Postdoktor robert.hartman@gu.se
Havström, Monica Kommunikatör 031-786 3042 monica.havstrom@gu.se
Heeswijk, van, Nina Marie Kristine Doktorand, Praktisk filosofi nina.van.heeswijk@gu.se
Herlitz, Anders Forskarassistent anders.herlitz@gu.se
Hoshor, Amelie Doktorand, Vetenskapsteori 031-786 1931 amelie.hoshor@gu.se
Howes, Christine Universitetslektor, biträdande, Lingvistik 031-786 3802 christine.howes@gu.se
Ierodiakonou, Katerina Forskare katerina.ierodiakonou@gu.se
Jacobsson, Martin Administrativ chef, inst 031-786 1179 martin.jacobsson@gu.se
Jeppsson, Sofia Universitetslektor sofia.jeppsson@gu.se
Joelsson, Erik Universitetslektor erik.joelsson@gu.se
Johnsen, Peter Studievägledare 031-786 5213 peter.johnsen@gu.se
Johnsen, Peter Studievägledare 031-786 5213 peter.johnsen@gu.se
Kasperowski, Dick Universitetslektor, Vetenskapsteori 031-786 1945 dick.kasperowski@theorysc.gu.se
Kaså, Martin Universitetslektor 031-786 4287 martin.kasa@gu.se
Kortteinen, Pauli Universitetslektor, Studierektor 031-786 6570 pauli.kortteinen@gu.se
Kullenberg, Christopher Forskare, Vetenskapsteori 031-786 4691 christopher.kullenberg@theorysc.gu.se
Lager, Torbjörn Professor, Lingvistik 031-786 4962 torbjorn.lager@ling.gu.se
Lappin, Shalom Seniorprofessor, Datalingvistik 031-786 5019 shalom.lappin@gu.se
Larsson, Felix Universitetsadjunkt, Teoretisk filosofi 031-786 6965 felix.larsson@filosofi.gu.se
Larsson, Staffan Professor, Datalingvistik 031-786 4378 staffan.larsson@ling.gu.se
Leigh, Graham Forskare 031-786 2934 graham.leigh@gu.se
Lindgren, Sandra Forskarstuderande, Praktisk filosofi sandra.lindgren@filosofi.gu.se
Loáiciga, Sharid Postdoktor sharid.loaiciga@gu.se
Maraev, Vladislav Doktorand 031-786 2936 vladislav.maraev@gu.se
Maskharashvili, Aleksandre Postdoktor aleksandre.maskharashvili@gu.se
Maurin, Anna-Sofia Professor, Teoretisk filosofi 031-786 6969 anna-sofia.maurin@gu.se
Mickelson, Kristin Postdoktor kristin.mickelson@gu.se
Miller, Madelaine Utbildningskoordinator 031-786 5086 madelaine.miller@class.gu.se
Mora Marquez, Ana Maria Forskare ana.maria.mora.marquez@gu.se
Mousavian, Seyed Forskarassistent 031-786 3924 seyed.mousavian@gu.se
Munthe, Christian Professor, Praktisk filosofi 031-786 4843 christian.munthe@gu.se
Myyry, Susanna Administratör 031-786 4938 susanna.myyry@gu.se
Möller, Patrik Universitetsadjunkt patrik.moller@idehist.gu.se
Nijsingh, Niels Postdoktor niels.nijsingh@gu.se
Ott, Andreas Administratör 031-786 6553 andreas.ott@gu.se
Persson, Ingmar Professor, Praktisk filosofi ingmar.persson@filosofi.gu.se
Pettersson, Tobias Utbildningskoordinator 031-786 5085 tobias.pettersson@gu.se
Pistone, Isabella Doktorand isabella.pistone@gu.se
Qwaider, Chatrine Doktorand kathrein.abu.kwaik@gu.se
Radovic, Filip Universitetslektor, Teoretisk filosofi 031-786 5953 filip.radovic@filosofi.gu.se
Radovic, Susanna Universitetslektor, Teoretisk filosofi 031-786 2028 susanna@filosofi.gu.se
Rohden, Frauke Forskare bitr frauke.rohden@gu.se

Visar 51 - 100 av 121

Visar 1 - 10 av 1853

2018

Invariance and Definability, with and without Equality
Dennis Bonnay, Fredrik Engström
Notre Dame Journal of Formal Logic, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Perceptual Weight of Word Stress, Quantity and Tonal Word Accent in Swedish
Åsa Abelin, Bosse Thorén
Studies in Phonetics and Phonology, Sheffield, Equinox, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Justifying Antibiotic Resistance Interventions: Uncertainty, Precaution and Ethics
Niels Nijsingh, D. G. Joakim Larsson, Karl Persson de Fine Licht, Christian Munthe
Jamrozik E., Selgelid M.J. (eds) Ethics and Drug-Resistant Infections: Collective Responsibility for Global Public Health, Cham, Switzerland, Springer, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Bishr ibn al-Muʿtamir
David Bennett
Encyclopaedia of Islam , Bidrag till encyklopedi 2018
Bidrag till encyklopedi

The lived experience of Huntington’s disease: A phenomenological perspective on genes, the body and the lived experience of a genetic disease
Niclas Hagen
Health: An Interdisciplinary Journal for the Social Study of Health, Illness and Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Entre la raison et la perception. La psychologie animale médiévale et la relation entre les humains et les animaux
Juhana Toivanen
La Restauration de la création: Quelle place pour les animaux? / Édité par Michele Cutino, Isabel Irribarren et Françoise Vinel, Leiden, Brill, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Proceedings of the 8th Workshop on Cognitive Modeling and Computational Linguistics (CMCL 2018)
Asad Sayeed, C. Jacobs, T. Linzen, M. van Schijndel
USA, Association for Computational Linguistics, Proceeding 2018
Proceeding

Microlevel Prioritizations and Incommensurability.
Anders Herlitz
Cambridge quarterly of healthcare ethics : CQ : the international journal of healthcare ethics committees, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Concept originalism, reference-shift and belief reports
Seyed N. Mousavian, Mohammad Saleh Zarepour
Synthese, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1853

Sidansvarig: Monica Havström|Sidan uppdaterades: 2018-01-19
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?