Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Olof Wijksgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.flov.gu.se
Epost: flov@flov.gu.se

Prefekt: Fredrik Engström

Om enheten

På institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori, FLoV, studeras några av de mest ursprungliga och grundläggande frågorna kring tänkande, kommunikation och forskning. Många av dagens vetenskaper, idébyggen och vardagsföreställningar har sitt ursprung i dessa frågor.

Institutionen skapades i januari 2009. Vår verksamhet finns i tre byggnader:

  • Gamla hovrätten, Olof Wijksgatan 6
  • Dicksonsgatan 4
  • paviljongen mellan Gamla hovrätten och Humanistiska biblioteket

Här bedrivs den mesta av vår undervisning och här har lärare och administrativ personal sina arbetsrum.

Senaste publikationer

Perceiving As: Non-conceptual Forms of Perception in Medieval Philosophy
Juhana Toivanen
Medieval Perceptual Puzzles: Theories of Sense Perception in 13th and 14th Centuries / ed. Băltuţă, Elena , Leiden, Brill, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Exploitation and Remedial Duties
Erik Malmqvist, Andras Szigeti
Journal of Applied Philosophy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mismatches in the production of a scoping review: Highlighting the interplay of (in)formalities
Morten Sager, Isabella Pistone
Journal of Evaluation In Clinical Practice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

An infinitary treatment of full mu-calculus
Bahareh Afshari, Gerhard Jäger, Graham E. Leigh
Lecture Notes in Computer Science, Springer, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

From Simple to Composite Agency: On Kirk Ludwig’s From Individual to Plural Agency
Olle Blomberg
Journal of Social Ontology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Electoral Quid Pro Quo: A Defence of Barter Markets in Votes
E. Brandstedt, Bengt Brülde
Journal of Applied Philosophy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Predicting Metaphor Paraphrase Judgements in Context
Yuri Bizzoni, Shalom Lappin
Proceedings of the 13th International Conference on Computational Semantics 2019 - Long Papers, 23–27 May 2019, Gothenburg, Sweden / Simon Dobnik, Stergios Chatzikyriakidis, Vera Demberg (Editors), Stroudsburg, PA , Association of Computational Linguistics, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Good call! Grounding in a Directory Enquiries Corpus
Christine Howes, Anastasia Bondarenko, Staffan Larsson
Proceedings of the 23rd Workshop on the Semantics and Pragmatics of Dialogue - Full papers, 4-6 September, London, UK / Christine Howes, Julian Hough, Casey Kennington (Editors), Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Laughter relevance spaces
Vladislav Maraev, Arash Eshghi, Julian Hough, Christine Howes, Chiara Mazzocconi
The 3rd Dynamic Syntax Conference, 16-17th May 2019, Valletta, Malta, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 51 - 100 av 127

Namn Titel Telefon E-post
Gustafsson, Johan Universitetslektor johan.gustafsson@gu.se
Gårdmo, Pia Ekonom 031-786 1174 pia.gardmo@ling.gu.se
Hagen, Niclas Forskare 031-786 5056 niclas.hagen@gu.se
Hallberg, Margareta Seniorprofessor, Vetenskapsteori margareta.hallberg@gu.se
Hartvigsson, Thomas Forskare, biträdande thomas.hartvigsson@gu.se
Hartvigsson, Thomas Doktorand, Praktisk filosofi 031-786 5229 thomas.hartvigsson@gu.se
Havström, Monica Kommunikatör 031-786 3042 monica.havstrom@gu.se
Heeswijk, van, Nina Marie Kristine Doktorand, Praktisk filosofi nina.van.heeswijk@gu.se
Hoshor, Amelie Doktorand, Vetenskapsteori 031-786 1931 amelie.hoshor@gu.se
Howes, Christine Universitetslektor, biträdande, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 3802 christine.howes@gu.se
Howes, Christine Universitetslektor, biträdande christine.howes@gu.se
Ierodiakonou, Katerina Forskare katerina.ierodiakonou@gu.se
Jacobsson, Martin Administrativ chef, inst 031-786 1179 martin.jacobsson@gu.se
Jacobsson, Martin Administrativ chef, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 1179 martin.jacobsson@gu.se
Johnsen, Peter Utbildningssamordnare, Studievägledare 031-786 5213 peter.johnsen@gu.se
Johnsen, Peter Utbildningssamordnare 031-786 5213 peter.johnsen@gu.se
Karimi, Aram Forskare aram.karimi@gu.se
Karimi, Paiman Doktorand paiman.karimi@gu.se
Kasperowski, Dick Universitetslektor, Vetenskapsteori 031-786 1945 dick.kasperowski@theorysc.gu.se
Kaså, Martin Universitetslektor 031-786 4287 martin.kasa@gu.se
Kindvall Gorbow, Paul Postdoktor, Logik 031-786 4392 paul.gorbow@gu.se
Kortteinen, Pauli Universitetslektor, Lingvistik 031-786 6570 pauli.kortteinen@gu.se
Kullenberg, Christopher Universitetslektor, Vetenskapsteori 031-786 4691 christopher.kullenberg@theorysc.gu.se
Lager, Torbjörn Professor, Lingvistik 031-786 4962 torbjorn.lager@ling.gu.se
Lagerlöf, Helena Doktorand
Lappin, Shalom Seniorforskare, Datalingvistik 031-786 5019 shalom.lappin@gu.se
Larsson, Felix Universitetsadjunkt, Teoretisk filosofi 031-786 6965 felix.larsson@filosofi.gu.se
Larsson, Staffan Professor, Datalingvistik 031-786 4378 staffan.larsson@ling.gu.se
Leigh, Graham Forskare 031-786 2934 graham.leigh@gu.se
Lidström, (sven) Allan Forskare, biträdande allan.lidstrom@gu.se
Lindgren, Sandra Forskare, Praktisk filosofi sandra.lindgren@filosofi.gu.se
Linell, Annika Doktorand
Loáiciga, Sharid Postdoktor 031-786 4756 sharid.loaiciga@gu.se
Lundgren, Jakob Doktorand 031-786 3241 jakob.lundgren@gu.se
Malmqvist, Erik Universitetslektor erik.malmqvist@gu.se
Maraev, Vladislav Doktorand 031-786 2936 vladislav.maraev@gu.se
Maurin, Anna-Sofia Professor, Teoretisk filosofi 031-786 6969 anna-sofia.maurin@gu.se
Milam, Per-Erik Forskare per-erik.milam@gu.se
Miller, Madelaine Utbildningssamordnare 031-786 5086 madelaine.miller@gu.se
Mora Marquez, Ana Maria Forskare 031-786 5643 ana.maria.mora.marquez@gu.se
Mousavian, Seyed N. Forskarassistent 031-786 3924 seyed.mousavian@gu.se
Munthe, Christian Professor, Praktisk filosofi christian.munthe@gu.se
Myyry, Susanna Administratör, Föräldraledig 21/​12-2018 - 1/​1-2020 susanna.myyry@gu.se
Möller, Patrik Universitetslektor patrik.moller@idehist.gu.se
Naidu, Viswanatha Doktorand v.naidu@gu.se
Noble, William Doktorand bill.noble@gu.se
Ott, Andreas Utbildningssamordnare 031-786 6553 andreas.ott@gu.se
Otterberg, Stina Universitetslektor stina.otterberg@lir.gu.se
Pelletier, Jenny Forskare jenny.pelletier@gu.se
Pistone, Isabella Doktorand isabella.pistone@gu.se

Visar 51 - 100 av 127

Visar 1 - 10 av 2198

2020

Perceiving As: Non-conceptual Forms of Perception in Medieval Philosophy
Juhana Toivanen
Medieval Perceptual Puzzles: Theories of Sense Perception in 13th and 14th Centuries / ed. Băltuţă, Elena , Leiden, Brill, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

2019

Exploitation and Remedial Duties
Erik Malmqvist, Andras Szigeti
Journal of Applied Philosophy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mismatches in the production of a scoping review: Highlighting the interplay of (in)formalities
Morten Sager, Isabella Pistone
Journal of Evaluation In Clinical Practice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

An infinitary treatment of full mu-calculus
Bahareh Afshari, Gerhard Jäger, Graham E. Leigh
Lecture Notes in Computer Science, Springer, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

From Simple to Composite Agency: On Kirk Ludwig’s From Individual to Plural Agency
Olle Blomberg
Journal of Social Ontology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Electoral Quid Pro Quo: A Defence of Barter Markets in Votes
E. Brandstedt, Bengt Brülde
Journal of Applied Philosophy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Predicting Metaphor Paraphrase Judgements in Context
Yuri Bizzoni, Shalom Lappin
Proceedings of the 13th International Conference on Computational Semantics 2019 - Long Papers, 23–27 May 2019, Gothenburg, Sweden / Simon Dobnik, Stergios Chatzikyriakidis, Vera Demberg (Editors), Stroudsburg, PA , Association of Computational Linguistics, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Good call! Grounding in a Directory Enquiries Corpus
Christine Howes, Anastasia Bondarenko, Staffan Larsson
Proceedings of the 23rd Workshop on the Semantics and Pragmatics of Dialogue - Full papers, 4-6 September, London, UK / Christine Howes, Julian Hough, Casey Kennington (Editors), Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Laughter relevance spaces
Vladislav Maraev, Arash Eshghi, Julian Hough, Christine Howes, Chiara Mazzocconi
The 3rd Dynamic Syntax Conference, 16-17th May 2019, Valletta, Malta, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 1 - 10 av 2198

Sidansvarig: Monica Havström|Sidan uppdaterades: 2018-01-24
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?