Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg
Besöksadress: Olof Wijksgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.flov.gu.se
Epost: flov@flov.gu.se

Prefekt: Fredrik Engström

Om enheten

På institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori, FLoV, studeras några av de mest ursprungliga och grundläggande frågorna kring tänkande, kommunikation och forskning. Många av dagens vetenskaper, idébyggen och vardagsföreställningar har sitt ursprung i dessa frågor.

Institutionen skapades i januari 2009. Vår verksamhet finns i tre byggnader:

  • Gamla hovrätten, Olof Wijksgatan 6
  • Dicksonsgatan 4
  • paviljongen mellan Gamla hovrätten och Humanistiska biblioteket

Här bedrivs den mesta av vår undervisning och här har lärare och administrativ personal sina arbetsrum.

Senaste publikationer

Revolutions and Reconstructions in the Philosophy of Science: Mary Hesse (1924–2016)
Margareta Hallberg
Journal for General Philosophy of Science, Zeitschrift für allgemeine Wissenschaftstheorie, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Etiska och samhälleliga aspekter
Christian Munthe
Insatser för bättre psykisk och fysisk hälsa hos familjehemsplacerade barn. , Stockholm, Statens beredning för medicinsk och social utvärdering (SBU). , Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Drug Resistance, Social Interventions and Dynamic Risks
Christian Munthe
Existential risk to humanity seminar, Chalmers Institute of Technology, September 21, 2017., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Insatser för bättre psykisk och fysisk hälsa hos familjehemsplacerade barn: En systematisk litteraturöversikt och utvärdering av ekonomiska, samhälleliga och etiska aspekter.
Martin Bergström, Marianne Cederblad, Christian Munthe, Bo Vinnerljung, Ingegerd Wirtberg
Stockholm, statens beredning för medicinsk och social utvärdering (SBU), Bok 2017
Bok

Learning to compose spatial relations with grounded neural language models
Mehdi Ghanimifard, Simon Dobnik
Second International Workshop on Models and Representations in Spatial Cognition (MRSC). Schloss Hohentübingen; Tübingen, Germany; April 06 - 07, 2017, Poster (konferens) 2017
Poster (konferens)

Stoic logic
Katerina Ierodiakonou
The History of Philosophical and Formal Logic. From Aristotle to Tarski, eds. A. Malpass and M. Antonutti Marfori, Bloomsbury Academic, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

The culture of contribution in citizen science: Programs and anti-programs
Dick Kasperowski, Thomas Hillman
Annual Meeting of the Society for Social Studies of Science (4S). August 30 - September 2, 2017. STS (In)Sensibilities. Boston, USA, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Proper Names in Interaction
Robin Cooper
New Frontiers in Artificial Intelligence: JSAI-isAI 2016 Workshops, LENLS, HAT-MASH, AI-Biz, JURISIN and SKL Kanagawa, Japan, November 14–16, 2016, Revised Selected Papers, ed. by Setsuya Kurahashi, Yuiko Ohta, Sachiyo Arai, Ken Satoh and Daisuke Bekki. Lecture Notes in Artificial Intelligence, 10247, Springer, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Ethics of Screening
Niels Nijsingh, Niklas Juth, Christian Munthe
International Encyclopedia of Public Health, 2nd Edition, Volume 3. Stella R.Quah (ed.), Oxford, U.K., Academic Press (Elsevier), Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 116

Namn Titel Telefon E-post
Hoshor, Amelie Doktorand, Vetenskapsteori 031-786 1931 amelie.hoshor@gu.se
Choifer, Alla Forskarstuderande, Teoretisk filosofi 031-786 4140 alla.choifer@filosofi.gu.se
Blanck, Rasmus Forskarstuderande, Logik rasmus.blanck@gu.se
Filin Karlsson, Martin Forskarstuderande, Teoretisk filosofi
Lindgren, Sandra Forskarstuderande, Praktisk filosofi sandra.lindgren@filosofi.gu.se
Vikström, Jörgen Forskarstuderande, Vetenskapsteori jorgen.vikstrom@theorysc.gu.se
Elzinga, Aant Professor emeritus, Vetenskapsteori 031-786 4916 aant.elzinga@theorysc.gu.se
Andersson, Alexander Doktorand 031-786 4566 alexander.andersson@gu.se
Utrzén, Alexandra Forskarstuderande, Lingvistik alexandra.utrzen@ling.gu.se
Enayat, Ali Professor, Logik ali.enayat@gu.se
Stråge, Alva Doktorand, Teoretisk filosofi alva.strage@gu.se
Mora Marquez, Ana Maria Forskare ana.maria.mora.marquez@gu.se
Herlitz, Anders Forskarassistent, Praktisk filosofi anders.herlitz@gu.se
Tolland, Anders Universitetslektor, Teoretisk filosofi 031-786 4287 anders.tolland@filosofi.gu.se
Szigeti, András Koordinator andras.szigeti@gu.se
Ott, Andreas Administrativ assistent 031-786 6553 andreas.ott@gu.se
Maurin, Anna-Sofia Professor, Teoretisk filosofi 031-786 6969 anna-sofia.maurin@gu.se
Broberg, Anton Doktorand, Logik 031-786 2968 anton.pertun.broberg@gu.se
Abelin, Åsa Professor, Lingvistik 031-786 5233 asa.abelin@ling.gu.se
Sayeed, Asad Universitetslektor, biträdande 031-786 2199 asad.sayeed@gu.se
Brülde, Bengt Professor, Praktisk filosofi 031-786 4180 bengt.brylde@filosofi.gu.se
Bydén, Börje Forskare 031-786 4916 borje.byden@gu.se
Themistocleous, Charalambos Postdoktor, Datalingvistik 031-786 1176 themistocleous@gmail.com
Munthe, Christian Professor, Praktisk filosofi 031-786 4843 christian.munthe@gu.se
Thomsen Thörnqvist, Christina Professor, latin 031-786 4348 christina.thornqvist@gu.se
Howes, Christine Universitetslektor, biträdande, Lingvistik 031-786 3802 christine.howes@gu.se
Kullenberg, Christopher Forskare, Vetenskapsteori 031-786 4691 christopher.kullenberg@theorysc.gu.se
Strannegård, Claes Forskare, Logik claes.strannegard@gu.se
Fontan, Clément Postdoktor clement.fontan@gu.se
Cutas, Daniela Forskare, Praktisk filosofi daniela.cutas@filosofi.gu.se
Bennett, David Forskarassistent david.bennett@gu.se
Rönnegard, David Forskare david.ronnegard@gu.se
Kasperowski, Dick Universitetslektor, Vetenskapsteori 031-786 1945 dick.kasperowski@theorysc.gu.se
Behdadi, Dorna Doktorand, Praktisk filosofi 031-786 4554 dorna.behdadi@gu.se
Bogal-Allbritten, Elizabeth Postdoktor elizabeth.bogal-allbritten@gu.se
Coppock, Elizabeth Universitetslektor, biträdande, Lingvistik elizabeth.coppock@gu.se
Breitholtz, Ellen Forskare, Lingvistik 031-786 1176 ellen.breitholtz@ling.gu.se
Seeliger, Emelie Personalhandläggare 031-786 5083 emelie.seeliger@gu.se
Eriksson, Erik Forskare bitr erik.eriksson.3@gu.se
Joelsson, Erik Forskarstuderande, Vetenskapsteori erik.joelsson@gu.se
Roth, Fei Systemingenjör 031-786 6784 fei.roth@gu.se
Larsson, Felix Universitetsadj, Teoretisk filosofi 031-786 6965 felix.larsson@filosofi.gu.se
Radovic, Filip Universitetslektor, Teoretisk filosofi 031-786 5953 filip.radovic@filosofi.gu.se
Bragesjö, Fredrik Universitetslektor, Vetenskapsteori fredrik.bragesjo@gu.se
Engström, Fredrik Forskare, Prefekt 031-786 6335 fredrik.engstrom@gu.se
Leigh, Graham Forskare 031-786 2934 graham.leigh@gu.se
Björnsson, Gunnar Forskare, Praktisk filosofi 031-786 5545 gunnar.bjornsson@filosofi.gu.se
Férnandez Walker, Gustavo Forskarassistent gustavo.fernandez.walker.2@gu.se
Vappula, Hans Administratör 031-786 5690 hans.vappula@ling.gu.se
Bjärnlind, Helena Personaladministratör 031-786 4570 helena.bjarnlind@gu.se

Visar 1 - 50 av 116

Visar 1 - 10 av 1731

2017

Revolutions and Reconstructions in the Philosophy of Science: Mary Hesse (1924–2016)
Margareta Hallberg
Journal for General Philosophy of Science, Zeitschrift für allgemeine Wissenschaftstheorie, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Etiska och samhälleliga aspekter
Christian Munthe
Insatser för bättre psykisk och fysisk hälsa hos familjehemsplacerade barn. , Stockholm, Statens beredning för medicinsk och social utvärdering (SBU). , Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Drug Resistance, Social Interventions and Dynamic Risks
Christian Munthe
Existential risk to humanity seminar, Chalmers Institute of Technology, September 21, 2017., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Insatser för bättre psykisk och fysisk hälsa hos familjehemsplacerade barn: En systematisk litteraturöversikt och utvärdering av ekonomiska, samhälleliga och etiska aspekter.
Martin Bergström, Marianne Cederblad, Christian Munthe, Bo Vinnerljung, Ingegerd Wirtberg
Stockholm, statens beredning för medicinsk och social utvärdering (SBU), Bok 2017
Bok

Learning to compose spatial relations with grounded neural language models
Mehdi Ghanimifard, Simon Dobnik
Second International Workshop on Models and Representations in Spatial Cognition (MRSC). Schloss Hohentübingen; Tübingen, Germany; April 06 - 07, 2017, Poster (konferens) 2017
Poster (konferens)

Stoic logic
Katerina Ierodiakonou
The History of Philosophical and Formal Logic. From Aristotle to Tarski, eds. A. Malpass and M. Antonutti Marfori, Bloomsbury Academic, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

The culture of contribution in citizen science: Programs and anti-programs
Dick Kasperowski, Thomas Hillman
Annual Meeting of the Society for Social Studies of Science (4S). August 30 - September 2, 2017. STS (In)Sensibilities. Boston, USA, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Proper Names in Interaction
Robin Cooper
New Frontiers in Artificial Intelligence: JSAI-isAI 2016 Workshops, LENLS, HAT-MASH, AI-Biz, JURISIN and SKL Kanagawa, Japan, November 14–16, 2016, Revised Selected Papers, ed. by Setsuya Kurahashi, Yuiko Ohta, Sachiyo Arai, Ken Satoh and Daisuke Bekki. Lecture Notes in Artificial Intelligence, 10247, Springer, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Ethics of Screening
Niels Nijsingh, Niklas Juth, Christian Munthe
International Encyclopedia of Public Health, 2nd Edition, Volume 3. Stella R.Quah (ed.), Oxford, U.K., Academic Press (Elsevier), Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Visar 1 - 10 av 1731

Sidansvarig: Monica Havström|Sidan uppdaterades: 2017-06-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?