Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori
Box 200
40530 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 41256 Göteborg
Besöksadress: Olof wijksgatan 6, 41255 Göteborg

Webbplats: www.flov.gu.se
Epost: flov@flov.gu.se

Prefekt: Fredrik Engström

Om enheten

På institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori, FLoV, studeras några av de mest ursprungliga och grundläggande frågorna kring tänkande, kommunikation och forskning. Många av dagens vetenskaper, idébyggen och vardagsföreställningar har sitt ursprung i dessa frågor.

Institutionen skapades i januari 2009. Vår verksamhet finns i tre byggnader:

  • Gamla hovrätten, Olof Wijksgatan 6
  • Dicksonsgatan 4
  • paviljongen mellan Gamla hovrätten och Humanistiska biblioteket

Här bedrivs den mesta av vår undervisning och här har lärare och administrativ personal sina arbetsrum.

Senaste publikationer

Marginalia on a theorem of Woodin
Rasmus Blanck, Ali Enayat
Journal of Symbolic Logic, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Adapting Type Theory with Records for Natural Language Semantics
Robin Cooper
Modern Perspectives in Type-Theoretical Semantics / Stergios Chatzikyriakidis and Zhaohui Luo, eds., Cham , Springer International Publishing , Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Afterthoughts in Greek: Gender Mismatches Under a Dynamic Framework.
Stergios Chatzikyriakidis
Journal of Linguistics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Truth and Proof in the Long Run: Essays on Trial and-Error Logics
Martin Kaså
Göteborg, Acta Universitatis Gothoburgensis, Doktorsavhandling 2017
Doktorsavhandling

Interfacing language, spatial perception and cognition in Type Theory with Records
Simon Dobnik, Robin Cooper
Journal of Language Modelling, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bereaved parents’ online grief communities: de-tabooing practices or grief-ghettos?
Ylva Hård af Segerstad, Dick Kasperowski, Dorthe Refslund Christensen, Kjetil Sandvik
Journal of Broadcasting & Electronic Media, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The incorporation of literature into clinicla practice
Elisabeth Punzi, Niclas Hagen
The Humanistic psychologist, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Truth is Simple
Leon Horsten, Graham E. Leigh
Mind, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 113

Namn Titel Telefon E-post
Hoshor, Amelie Doktorand, Vetenskapsteori 031-786 1931 amelie.hoshor@gu.se
Choifer, Alla Forskarstuderande, Teoretisk filosofi 031-786 4140 alla.choifer@filosofi.gu.se
Blanck, Rasmus Forskarstuderande, Logik rasmus.blanck@gu.se
Filin Karlsson, Martin Forskarstuderande, Teoretisk filosofi
Joelsson, Erik Forskarstuderande, Vetenskapsteori 031-786 5559 erik.joelsson@gu.se
Lindgren, Sandra Forskarstuderande, Praktisk filosofi sandra.lindgren@filosofi.gu.se
Vikström, Jörgen Forskarstuderande, Vetenskapsteori jorgen.vikstrom@theorysc.gu.se
Elzinga, Aant Professor emeritus, Vetenskapsteori 031-786 4916 aant.elzinga@theorysc.gu.se
Andersson, Alexander Doktorand alexander.andersson@gu.se
Utrzén, Alexandra Forskarstuderande, Lingvistik alexandra.utrzen@ling.gu.se
Enayat, Ali Professor, Logik ali.enayat@gu.se
Mora Marquez, Ana Maria Forskare ana.maria.mora.marquez@gu.se
Herlitz, Anders Forskarassistent, Praktisk filosofi anders.herlitz@gu.se
Tolland, Anders Universitetslektor, Teoretisk filosofi 031-786 4287 anders.tolland@filosofi.gu.se
Szigeti, András Koordinator andras.szigeti@gu.se
Ott, Andreas Administrativ assistent 031-786 6553 andreas.ott@gu.se
Maurin, Anna-Sofia Professor, Teoretisk filosofi 031-786 6969 anna-sofia.maurin@gu.se
Broberg, Anton Doktorand, Logik 031-786 2968 anton.pertun.broberg@gu.se
Abelin, Åsa Professor, Lingvistik 031-786 5233 asa.abelin@ling.gu.se
Brülde, Bengt Professor, Praktisk filosofi 031-786 4180 bengt.brylde@filosofi.gu.se
Matheson, Benjamin Postdoktor, Praktisk filosofi 031-786 2879 benjamin.matheson@gu.se
Bydén, Börje Forskare borje.byden@gu.se
Themistocleous, Charalambos Postdoktor, Datalingvistik 031-786 1176 charalambos.themistocleous@gu.se
Munthe, Christian Professor, Praktisk filosofi 031-786 4843 christian.munthe@gu.se
Thomsen Thörnqvist, Christina Professor, latin 031-786 4348 christina.thornqvist@gu.se
Howes, Christine Postdoktor, Lingvistik 031-786 3802 christine.howes@gu.se
Kullenberg, Christopher Forskare, Vetenskapsteori 031-786 4691 christopher.kullenberg@theorysc.gu.se
Strannegård, Claes Forskare, Logik clastr@chalmers.se
Cutas, Daniela Forskare, Praktisk filosofi daniela.cutas@filosofi.gu.se
Bennett, David Forskarassistent david.bennett@gu.se
Brax, David Postdoktor, Praktisk filosofi david.brax@gu.se
Rönnegard, David Forskare david.ronnegard@gu.se
Kasperowski, Dick Universitetslektor, Vetenskapsteori 031-786 1945 dick.kasperowski@theorysc.gu.se
Behdadi, Dorna Doktorand, Praktisk filosofi 031-786 4554 dorna.behdadi@gu.se
Bogal-Allbritten, Elizabeth Postdoktor elizabeth.bogal-allbritten@gu.se
Coppock, Elizabeth Universitetslektor, biträdande, Lingvistik elizabeth.coppock@gu.se
Coppock, Elizabeth Universitetslektor, biträdande, Lingvistik elizabeth.coppock@gu.se
Breitholtz, Ellen Forskare, Lingvistik 031-786 1176 ellen.breitholtz@ling.gu.se
Seeliger, Emelie Personalhandläggare 031-786 5083 emelie.seeliger@gu.se
Roth, Fei Systemingenjör, IT-beredare & licensansvarig 031-786 6784 fei.roth@gu.se
Larsson, Felix Universitetsadj, Teoretisk filosofi 031-786 6965 felix.larsson@filosofi.gu.se
Radovic, Filip Universitetslektor, Teoretisk filosofi 031-786 5953 filip.radovic@filosofi.gu.se
Rohden, Frauke Forskare, biträdande frauke.rohden@gu.se
Bragesjö, Fredrik Universitetslektor, Vetenskapsteori 031-786 4938 fredrik.bragesjo@gu.se
Engström, Fredrik Forskare, Prefekt 031-786 6335 fredrik.engstrom@gu.se
Leigh, Graham Forskare 031-786 4945 graham.leigh@gu.se
Björnsson, Gunnar Forskare, Praktisk filosofi 031-786 5545 gunnar.bjornsson@filosofi.gu.se
Vappula, Hans Administratör 031-786 5690 hans.vappula@ling.gu.se
Bjärnlind, Helena Personaladministratör 031-786 4570 helena.bjarnlind@gu.se
Hallgren, Ida Doktorand, Praktisk filosofi ida@filosofi.gu.se

Visar 1 - 50 av 113

Visar 1 - 10 av 1626

2017

Marginalia on a theorem of Woodin
Rasmus Blanck, Ali Enayat
Journal of Symbolic Logic, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Adapting Type Theory with Records for Natural Language Semantics
Robin Cooper
Modern Perspectives in Type-Theoretical Semantics / Stergios Chatzikyriakidis and Zhaohui Luo, eds., Cham , Springer International Publishing , Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Afterthoughts in Greek: Gender Mismatches Under a Dynamic Framework.
Stergios Chatzikyriakidis
Journal of Linguistics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Truth and Proof in the Long Run: Essays on Trial and-Error Logics
Martin Kaså
Göteborg, Acta Universitatis Gothoburgensis, Doktorsavhandling 2017
Doktorsavhandling

Interfacing language, spatial perception and cognition in Type Theory with Records
Simon Dobnik, Robin Cooper
Journal of Language Modelling, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bereaved parents’ online grief communities: de-tabooing practices or grief-ghettos?
Ylva Hård af Segerstad, Dick Kasperowski, Dorthe Refslund Christensen, Kjetil Sandvik
Journal of Broadcasting & Electronic Media, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The incorporation of literature into clinicla practice
Elisabeth Punzi, Niclas Hagen
The Humanistic psychologist, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Truth is Simple
Leon Horsten, Graham E. Leigh
Mind, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1626

Sidansvarig: Monica Havström|Sidan uppdaterades: 2016-02-11
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?