Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg
Besöksadress: Olof Wijksgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.flov.gu.se
Epost: flov@flov.gu.se

Prefekt: Fredrik Engström

Om enheten

På institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori, FLoV, studeras några av de mest ursprungliga och grundläggande frågorna kring tänkande, kommunikation och forskning. Många av dagens vetenskaper, idébyggen och vardagsföreställningar har sitt ursprung i dessa frågor.

Institutionen skapades i januari 2009. Vår verksamhet finns i tre byggnader:

  • Gamla hovrätten, Olof Wijksgatan 6
  • Dicksonsgatan 4
  • paviljongen mellan Gamla hovrätten och Humanistiska biblioteket

Här bedrivs den mesta av vår undervisning och här har lärare och administrativ personal sina arbetsrum.

Senaste publikationer

Linear Haskell: practical linearity in a higher-order polymorphic language
Jean-Philippe Bernardy, Mathieu Boespflug, Ryan Newton, Simon Peyton Jones, Arnaud Spiwack
Proceedings of the ACM on Programming Languages, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The significance of ethical disagreement for theories of ethical thought and talk
Gunnar Björnsson
The Routledge handbook of metaethics / edited by Tristram McPherson and David Plunkett., New York, Routledge, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

The cake and its bits: can universal healthcare systems survive (without) ethical priority setting?
Christian Munthe
Hard Choices in Nordic Health Care 2.0: A Nordic conference on ethics in priority settings in health care, Svenska Läkaresällskapet, Stockholm, November 20, 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Should drug resistance interventions be expedited?
Christian Munthe
Ethics and Value Challenges in Antibiotic Resistance Management, Research and Policy, November 15-16, 2017, Gothenburg., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Philosophy in Transition: From Late Antiquity to Byzantium
Katerina Ierodiakonou
Philosophia in der Konkurrenz von Schulen, Wissenschaften und Religionen: Zur Pluralisierung des Philosophiebegriffs in Kaiserzeit und Spätantike / Christoph Riedweg, Boston ; Berlin , Walter de Gruyter, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Stoic logic
Katerina Ierodiakonou
The history of philosophical and formal logic from Aristotle to Tarski, eds. A. Malpass and M. Antonutti Marfori, London, Bloomsbury Academic, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Bent, Not Broken: Why Exemplification Simpliciter Remains a Problem for Eternalist Endurantism
Daniel Giberman
Erkenntnis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 123

Namn Titel Telefon E-post
Hoshor, Amelie Doktorand, Vetenskapsteori 031-786 1931 amelie.hoshor@gu.se
Choifer, Alla Forskarstuderande, Teoretisk filosofi 031-786 4140 alla.choifer@filosofi.gu.se
Blanck, Rasmus Forskarstuderande, Logik rasmus.blanck@gu.se
Filin Karlsson, Martin Forskarstuderande, Teoretisk filosofi
Lindgren, Sandra Forskarstuderande, Praktisk filosofi sandra.lindgren@filosofi.gu.se
Vikström, Jörgen Forskarstuderande, Vetenskapsteori jorgen.vikstrom@theorysc.gu.se
Elzinga, Aant Professor emeritus, Vetenskapsteori 031-786 4916 aant.elzinga@theorysc.gu.se
Walsh, Adrian Gästforskare adrian.walsh@gu.se
Blomberg, Agneta Forskare bitr agneta.blomberg@gu.se
Andersson, Alexander Doktorand 031-786 4566 alexander.andersson@gu.se
Utrzén, Alexandra Forskarstuderande, Lingvistik alexandra.utrzen@ling.gu.se
Enayat, Ali Professor, Logik ali.enayat@gu.se
Stråge, Alva Doktorand, Teoretisk filosofi alva.strage@gu.se
Mora Marquez, Ana Maria Forskare ana.maria.mora.marquez@gu.se
Herlitz, Anders Forskarassistent, Praktisk filosofi anders.herlitz@gu.se
Tolland, Anders Universitetslektor, Teoretisk filosofi 031-786 4287 anders.tolland@filosofi.gu.se
Szigeti, András Koordinator andras.szigeti@gu.se
Ott, Andreas Administrativ assistent 031-786 6553 andreas.ott@gu.se
Maurin, Anna-Sofia Professor, Teoretisk filosofi 031-786 6969 anna-sofia.maurin@gu.se
Broberg, Anton Doktorand, Logik 031-786 2968 anton.pertun.broberg@gu.se
Abelin, Åsa Professor, Lingvistik 031-786 5233 asa.abelin@ling.gu.se
Sayeed, Asad Universitetslektor, biträdande 031-786 2199 asad.sayeed@gu.se
Brülde, Bengt Professor, Praktisk filosofi 031-786 4180 bengt.brylde@filosofi.gu.se
Bydén, Börje Forskare 031-786 4916 borje.byden@gu.se
Themistocleous, Charalambos Postdoktor, Datalingvistik 031-786 1176 themistocleous@gmail.com
Munthe, Christian Professor, Praktisk filosofi 031-786 4843 christian.munthe@gu.se
Thomsen Thörnqvist, Christina Professor, latin 031-786 4348 christina.thornqvist@gu.se
Howes, Christine Universitetslektor, biträdande, Lingvistik 031-786 3802 christine.howes@gu.se
Kullenberg, Christopher Forskare, Vetenskapsteori 031-786 4691 christopher.kullenberg@theorysc.gu.se
Strannegård, Claes Forskare, Logik claes.strannegard@gu.se
Fontan, Clément Postdoktor clement.fontan@gu.se
Cutas, Daniela Forskare, Praktisk filosofi daniela.cutas@filosofi.gu.se
Bennett, David Forskarassistent david.bennett@gu.se
Rönnegard, David Forskare david.ronnegard@gu.se
Kasperowski, Dick Universitetslektor, Vetenskapsteori 031-786 1945 dick.kasperowski@theorysc.gu.se
Behdadi, Dorna Doktorand, Praktisk filosofi 031-786 4554 dorna.behdadi@gu.se
Bogal-Allbritten, Elizabeth Postdoktor elizabeth.bogal-allbritten@gu.se
Coppock, Elizabeth Universitetslektor, biträdande, Lingvistik elizabeth.coppock@gu.se
Breitholtz, Ellen Forskare, Lingvistik 031-786 1176 ellen.breitholtz@ling.gu.se
Seeliger, Emelie Personalhandläggare 031-786 5083 emelie.seeliger@gu.se
Eriksson, Erik Forskare bitr erik.eriksson.3@gu.se
Joelsson, Erik Universitetslektor erik.joelsson@gu.se
Joelsson, Erik Forskarstuderande, Vetenskapsteori erik.joelsson@gu.se
Roth, Fei Systemingenjör 031-786 6784 fei.roth@gu.se
Larsson, Felix Universitetsadjunkt, Teoretisk filosofi 031-786 6965 felix.larsson@filosofi.gu.se
Radovic, Filip Universitetslektor, Teoretisk filosofi 031-786 5953 filip.radovic@filosofi.gu.se
Bragesjö, Fredrik Universitetslektor, Vetenskapsteori fredrik.bragesjo@gu.se
Engström, Fredrik Forskare, Prefekt 031-786 6335 fredrik.engstrom@gu.se
Leigh, Graham Forskare 031-786 2934 graham.leigh@gu.se
Björnsson, Gunnar Forskare, Praktisk filosofi 031-786 5545 gunnar.bjornsson@filosofi.gu.se

Visar 1 - 50 av 123

Visar 1 - 10 av 1797

2018

Linear Haskell: practical linearity in a higher-order polymorphic language
Jean-Philippe Bernardy, Mathieu Boespflug, Ryan Newton, Simon Peyton Jones, Arnaud Spiwack
Proceedings of the ACM on Programming Languages, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The significance of ethical disagreement for theories of ethical thought and talk
Gunnar Björnsson
The Routledge handbook of metaethics / edited by Tristram McPherson and David Plunkett., New York, Routledge, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

2017

The cake and its bits: can universal healthcare systems survive (without) ethical priority setting?
Christian Munthe
Hard Choices in Nordic Health Care 2.0: A Nordic conference on ethics in priority settings in health care, Svenska Läkaresällskapet, Stockholm, November 20, 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Should drug resistance interventions be expedited?
Christian Munthe
Ethics and Value Challenges in Antibiotic Resistance Management, Research and Policy, November 15-16, 2017, Gothenburg., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Philosophy in Transition: From Late Antiquity to Byzantium
Katerina Ierodiakonou
Philosophia in der Konkurrenz von Schulen, Wissenschaften und Religionen: Zur Pluralisierung des Philosophiebegriffs in Kaiserzeit und Spätantike / Christoph Riedweg, Boston ; Berlin , Walter de Gruyter, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Stoic logic
Katerina Ierodiakonou
The history of philosophical and formal logic from Aristotle to Tarski, eds. A. Malpass and M. Antonutti Marfori, London, Bloomsbury Academic, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Bent, Not Broken: Why Exemplification Simpliciter Remains a Problem for Eternalist Endurantism
Daniel Giberman
Erkenntnis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1797

Sidansvarig: Monica Havström|Sidan uppdaterades: 2017-06-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?