Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg
Besöksadress: Olof Wijksgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.flov.gu.se
Epost: flov@flov.gu.se

Prefekt: Fredrik Engström

Om enheten

På institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori, FLoV, studeras några av de mest ursprungliga och grundläggande frågorna kring tänkande, kommunikation och forskning. Många av dagens vetenskaper, idébyggen och vardagsföreställningar har sitt ursprung i dessa frågor.

Institutionen skapades i januari 2009. Vår verksamhet finns i tre byggnader:

  • Gamla hovrätten, Olof Wijksgatan 6
  • Dicksonsgatan 4
  • paviljongen mellan Gamla hovrätten och Humanistiska biblioteket

Här bedrivs den mesta av vår undervisning och här har lärare och administrativ personal sina arbetsrum.

Senaste publikationer

(Perceptual) grounding as interaction
Simon Dobnik, Amelie Åstbom
Proceedings of Saardial (Semdial 2017): The 21st Workshop on the Semantics and Pragmatics of Dialogue, Saarbrücken, Germany, SemDial, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Interfacing language, spatial perception and cognition in Type Theory with Records
Simon Dobnik, Robin Cooper
Journal of Language Modelling, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

KILLE: learning grounded language through interaction
Simon Dobnik, Erik Wouter de Graaf
CEUR Workshop Proceedings, CEUR-WS.org, urn:nbn:de:0074-1863-7, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Learning to compose spatial relations with grounded neural language models
Mehdi Ghanimifard, Simon Dobnik
Second International Workshop on Models and Representations in Spatial Cognition (MRSC), Poster (konferens) 2017
Poster (konferens)

Dependence logic with generalized quantifiers: Axiomatizations
Fredrik Engström, Juha Kontinen, Jouko Väänänen
Journal of computer and system sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The moral status of the (nuclear) family
Daniela Cutas, Anna Smajdor
Etikk i praksis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Patient Collaboration and Person Centeredness in Forensic Psychiatric Care An Ethical Map
Christian Munthe
35th International Congress on Law and Mental Health, July 9-14, 2017, Prague, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Towards Dialogue Acts and Updates for Semantic Coordination
Staffan Larsson, Jenny Myrendal
Proceedings of the Workshop on Formal Approaches to the Dynamics of Linguistic Interaction, FADLI 2017, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Personer

Visar 1 - 50 av 116

Namn Titel Telefon E-post
Hoshor, Amelie Doktorand, Vetenskapsteori 031-786 1931 amelie.hoshor@gu.se
Choifer, Alla Forskarstuderande, Teoretisk filosofi 031-786 4140 alla.choifer@filosofi.gu.se
Blanck, Rasmus Forskarstuderande, Logik rasmus.blanck@gu.se
Filin Karlsson, Martin Forskarstuderande, Teoretisk filosofi
Joelsson, Erik Forskarstuderande, Vetenskapsteori 031-786 5559 erik.joelsson@gu.se
Lindgren, Sandra Forskarstuderande, Praktisk filosofi sandra.lindgren@filosofi.gu.se
Vikström, Jörgen Forskarstuderande, Vetenskapsteori jorgen.vikstrom@theorysc.gu.se
Elzinga, Aant Professor emeritus, Vetenskapsteori 031-786 4916 aant.elzinga@theorysc.gu.se
Andersson, Alexander Doktorand 031-786 4566 alexander.andersson@gu.se
Utrzén, Alexandra Forskarstuderande, Lingvistik alexandra.utrzen@ling.gu.se
Enayat, Ali Professor, Logik ali.enayat@gu.se
Mora Marquez, Ana Maria Forskare ana.maria.mora.marquez@gu.se
Herlitz, Anders Forskarassistent, Praktisk filosofi anders.herlitz@gu.se
Tolland, Anders Universitetslektor, Teoretisk filosofi 031-786 4287 anders.tolland@filosofi.gu.se
Szigeti, András Koordinator andras.szigeti@gu.se
Ott, Andreas Administrativ assistent 031-786 6553 andreas.ott@gu.se
Maurin, Anna-Sofia Professor, Teoretisk filosofi 031-786 6969 anna-sofia.maurin@gu.se
Broberg, Anton Doktorand, Logik 031-786 2968 anton.pertun.broberg@gu.se
Abelin, Åsa Professor, Lingvistik 031-786 5233 asa.abelin@ling.gu.se
Sayeed, Asad Universitetslektor, biträdande 031-786 2199 asad.sayeed@gu.se
Brülde, Bengt Professor, Praktisk filosofi 031-786 4180 bengt.brylde@filosofi.gu.se
Matheson, Benjamin Postdoktor, Praktisk filosofi 031-786 2879 benjamin.matheson@gu.se
Bydén, Börje Forskare borje.byden@gu.se
Themistocleous, Charalambos Postdoktor, Datalingvistik 031-786 1176 charalambos.themistocleous@gu.se
Munthe, Christian Professor, Praktisk filosofi 031-786 4843 christian.munthe@gu.se
Thomsen Thörnqvist, Christina Professor, latin 031-786 4348 christina.thornqvist@gu.se
Howes, Christine Universitetslektor, biträdande, Lingvistik 031-786 3802 christine.howes@gu.se
Kullenberg, Christopher Forskare, Vetenskapsteori 031-786 4691 christopher.kullenberg@theorysc.gu.se
Strannegård, Claes Forskare, Logik clastr@chalmers.se
Cutas, Daniela Forskare, Praktisk filosofi daniela.cutas@filosofi.gu.se
Bennett, David Forskarassistent david.bennett@gu.se
Rönnegard, David Forskare david.ronnegard@gu.se
Kasperowski, Dick Universitetslektor, Vetenskapsteori 031-786 1945 dick.kasperowski@theorysc.gu.se
Behdadi, Dorna Doktorand, Praktisk filosofi 031-786 4554 dorna.behdadi@gu.se
Bogal-Allbritten, Elizabeth Postdoktor elizabeth.bogal-allbritten@gu.se
Coppock, Elizabeth Universitetslektor, biträdande, Lingvistik elizabeth.coppock@gu.se
Breitholtz, Ellen Forskare, Lingvistik 031-786 1176 ellen.breitholtz@ling.gu.se
Seeliger, Emelie Personalhandläggare 031-786 5083 emelie.seeliger@gu.se
Eriksson, Erik Forskare bitr erik.eriksson.3@gu.se
Roth, Fei Systemingenjör 031-786 6784 fei.roth@gu.se
Larsson, Felix Universitetsadj, Teoretisk filosofi 031-786 6965 felix.larsson@filosofi.gu.se
Radovic, Filip Universitetslektor, Teoretisk filosofi 031-786 5953 filip.radovic@filosofi.gu.se
Bragesjö, Fredrik Universitetslektor, Vetenskapsteori fredrik.bragesjo@gu.se
Engström, Fredrik Forskare, Prefekt 031-786 6335 fredrik.engstrom@gu.se
Leigh, Graham Forskare 031-786 4945 graham.leigh@gu.se
Björnsson, Gunnar Forskare, Praktisk filosofi 031-786 5545 gunnar.bjornsson@filosofi.gu.se
Vappula, Hans Administratör 031-786 5690 hans.vappula@ling.gu.se
Bjärnlind, Helena Personaladministratör 031-786 4570 helena.bjarnlind@gu.se
Hallgren, Ida Doktorand, Praktisk filosofi ida@filosofi.gu.se
Bohlin, Ingemar Universitetslektor, Vetenskapsteori 031-786 4474 ingemar.bohlin@gu.se

Visar 1 - 50 av 116

Visar 1 - 10 av 1701

2017

(Perceptual) grounding as interaction
Simon Dobnik, Amelie Åstbom
Proceedings of Saardial (Semdial 2017): The 21st Workshop on the Semantics and Pragmatics of Dialogue, Saarbrücken, Germany, SemDial, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Interfacing language, spatial perception and cognition in Type Theory with Records
Simon Dobnik, Robin Cooper
Journal of Language Modelling, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

KILLE: learning grounded language through interaction
Simon Dobnik, Erik Wouter de Graaf
CEUR Workshop Proceedings, CEUR-WS.org, urn:nbn:de:0074-1863-7, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Learning to compose spatial relations with grounded neural language models
Mehdi Ghanimifard, Simon Dobnik
Second International Workshop on Models and Representations in Spatial Cognition (MRSC), Poster (konferens) 2017
Poster (konferens)

Dependence logic with generalized quantifiers: Axiomatizations
Fredrik Engström, Juha Kontinen, Jouko Väänänen
Journal of computer and system sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The moral status of the (nuclear) family
Daniela Cutas, Anna Smajdor
Etikk i praksis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Patient Collaboration and Person Centeredness in Forensic Psychiatric Care An Ethical Map
Christian Munthe
35th International Congress on Law and Mental Health, July 9-14, 2017, Prague, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Towards Dialogue Acts and Updates for Semantic Coordination
Staffan Larsson, Jenny Myrendal
Proceedings of the Workshop on Formal Approaches to the Dynamics of Linguistic Interaction, FADLI 2017, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Visar 1 - 10 av 1701

Sidansvarig: Monica Havström|Sidan uppdaterades: 2017-06-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?