Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori
Box 200
40530 Göteborg
Leveransadress: Renströmsgatan 6, 41255 Göteborg
Besöksadress: Olof wijksgatan 6, 41255 Göteborg

Webbplats: www.flov.gu.se
Epost: flov@flov.gu.se

Prefekt: Fredrik Engström

Om enheten

På institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori, FLoV, studeras några av de mest ursprungliga och grundläggande frågorna kring tänkande, kommunikation och forskning. Många av dagens vetenskaper, idébyggen och vardagsföreställningar har sitt ursprung i dessa frågor.

Institutionen skapades i januari 2009. Vår verksamhet finns i tre byggnader:

  • Gamla hovrätten, Olof Wijksgatan 6
  • Dicksonsgatan 4
  • paviljongen mellan Gamla hovrätten och Humanistiska biblioteket

Här bedrivs den mesta av vår undervisning och här har lärare och administrativ personal sina arbetsrum.

Senaste publikationer

KILLE: a Framework for Situated Agents for Learning Language Through Interaction
Simon Dobnik, Erik Wouter de Graaf
Linköping Electronic Conference Proceedings, Linköpings universitet, Linköping University Electronic Press, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Precaution and professional responsibility in surgery
Christian Munthe
1st Congress for Ethics and Neurosurgery, Stockholm, May 4-6, 2017., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Unifying the model theory of first-order and second-order arithmetic via WKL*_0
Ali Enayat, Tin Lok Wong
Annals of Pure and Applied Logic, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Pluralistic Functionalism about Corporate Agency
Waheed Hussain, Joakim Sandberg
The Moral Responsibility of Firms, ed. by Eric W. Orts & N. Craig Smith, New York, Oxford University Press, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Free Will Pessimism
Paul Russell
Oxford Studies in Agency and Responsibility, volume 4 / edited by David Shoemaker, Oxford, Oxford University Press, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

The Limits of Free Will
Paul Russell
Oxford, Oxford University Press, Bok 2017
Bok

Conversation and Responsibility
Paul Russell
Philosophical Review, Recension 2017
Recension

A Virtue of Precaution Regarding the Moral Status of Animals with Uncertain Sentience
Simon Knutsson, Christian Munthe
Journal of Agricultural and Environmental Ethics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Inquiring Hacking as Politics. A New Departure in Hacker Studies?
Johan Söderberg
Science, Technology and Human Values, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 116

Namn Titel Telefon E-post
Hoshor, Amelie Doktorand, Vetenskapsteori 031-786 1931 amelie.hoshor@gu.se
Choifer, Alla Forskarstuderande, Teoretisk filosofi 031-786 4140 alla.choifer@filosofi.gu.se
Blanck, Rasmus Forskarstuderande, Logik rasmus.blanck@gu.se
Filin Karlsson, Martin Forskarstuderande, Teoretisk filosofi
Joelsson, Erik Forskarstuderande, Vetenskapsteori 031-786 5559 erik.joelsson@gu.se
Lindgren, Sandra Forskarstuderande, Praktisk filosofi sandra.lindgren@filosofi.gu.se
Vikström, Jörgen Forskarstuderande, Vetenskapsteori jorgen.vikstrom@theorysc.gu.se
Elzinga, Aant Professor emeritus, Vetenskapsteori 031-786 4916 aant.elzinga@theorysc.gu.se
Andersson, Alexander Doktorand 031-786 4566 alexander.andersson@gu.se
Utrzén, Alexandra Forskarstuderande, Lingvistik alexandra.utrzen@ling.gu.se
Enayat, Ali Professor, Logik ali.enayat@gu.se
Mora Marquez, Ana Maria Forskare ana.maria.mora.marquez@gu.se
Herlitz, Anders Forskarassistent, Praktisk filosofi anders.herlitz@gu.se
Tolland, Anders Universitetslektor, Teoretisk filosofi 031-786 4287 anders.tolland@filosofi.gu.se
Szigeti, András Koordinator andras.szigeti@gu.se
Ott, Andreas Administrativ assistent 031-786 6553 andreas.ott@gu.se
Maurin, Anna-Sofia Professor, Teoretisk filosofi 031-786 6969 anna-sofia.maurin@gu.se
Broberg, Anton Doktorand, Logik 031-786 2968 anton.pertun.broberg@gu.se
Abelin, Åsa Professor, Lingvistik 031-786 5233 asa.abelin@ling.gu.se
Sayeed, Asad Basheer Universitetslektor, biträdande asad.basheer.sayeed@gu.se
Brülde, Bengt Professor, Praktisk filosofi 031-786 4180 bengt.brylde@filosofi.gu.se
Matheson, Benjamin Postdoktor, Praktisk filosofi 031-786 2879 benjamin.matheson@gu.se
Bydén, Börje Forskare borje.byden@gu.se
Themistocleous, Charalambos Postdoktor, Datalingvistik 031-786 1176 charalambos.themistocleous@gu.se
Munthe, Christian Professor, Praktisk filosofi 031-786 4843 christian.munthe@gu.se
Thomsen Thörnqvist, Christina Professor, latin 031-786 4348 christina.thornqvist@gu.se
Howes, Christine Postdoktor, Lingvistik 031-786 3802 christine.howes@gu.se
Kullenberg, Christopher Forskare, Vetenskapsteori 031-786 4691 christopher.kullenberg@theorysc.gu.se
Strannegård, Claes Forskare, Logik clastr@chalmers.se
Cutas, Daniela Forskare, Praktisk filosofi daniela.cutas@filosofi.gu.se
Bennett, David Forskarassistent david.bennett@gu.se
Rönnegard, David Forskare david.ronnegard@gu.se
Kasperowski, Dick Universitetslektor, Vetenskapsteori 031-786 1945 dick.kasperowski@theorysc.gu.se
Behdadi, Dorna Doktorand, Praktisk filosofi 031-786 4554 dorna.behdadi@gu.se
Bogal-Allbritten, Elizabeth Postdoktor elizabeth.bogal-allbritten@gu.se
Coppock, Elizabeth Universitetslektor, biträdande, Lingvistik elizabeth.coppock@gu.se
Coppock, Elizabeth Universitetslektor, biträdande, Lingvistik elizabeth.coppock@gu.se
Breitholtz, Ellen Forskare, Lingvistik 031-786 1176 ellen.breitholtz@ling.gu.se
Seeliger, Emelie Personalhandläggare 031-786 5083 emelie.seeliger@gu.se
Eriksson, Erik Forskare bitr erik.eriksson.3@gu.se
Roth, Fei Systemingenjör 031-786 6784 fei.roth@gu.se
Larsson, Felix Universitetsadj, Teoretisk filosofi 031-786 6965 felix.larsson@filosofi.gu.se
Radovic, Filip Universitetslektor, Teoretisk filosofi 031-786 5953 filip.radovic@filosofi.gu.se
Rohden, Frauke Forskare, biträdande frauke.rohden@gu.se
Bragesjö, Fredrik Universitetslektor, Vetenskapsteori fredrik.bragesjo@gu.se
Engström, Fredrik Forskare, Prefekt 031-786 6335 fredrik.engstrom@gu.se
Leigh, Graham Forskare 031-786 4945 graham.leigh@gu.se
Björnsson, Gunnar Forskare, Praktisk filosofi 031-786 5545 gunnar.bjornsson@filosofi.gu.se
Vappula, Hans Administratör 031-786 5690 hans.vappula@ling.gu.se
Bjärnlind, Helena Personaladministratör 031-786 4570 helena.bjarnlind@gu.se

Visar 1 - 50 av 116

Visar 1 - 10 av 1674

2017

KILLE: a Framework for Situated Agents for Learning Language Through Interaction
Simon Dobnik, Erik Wouter de Graaf
Linköping Electronic Conference Proceedings, Linköpings universitet, Linköping University Electronic Press, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Precaution and professional responsibility in surgery
Christian Munthe
1st Congress for Ethics and Neurosurgery, Stockholm, May 4-6, 2017., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Unifying the model theory of first-order and second-order arithmetic via WKL*_0
Ali Enayat, Tin Lok Wong
Annals of Pure and Applied Logic, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Pluralistic Functionalism about Corporate Agency
Waheed Hussain, Joakim Sandberg
The Moral Responsibility of Firms, ed. by Eric W. Orts & N. Craig Smith, New York, Oxford University Press, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Free Will Pessimism
Paul Russell
Oxford Studies in Agency and Responsibility, volume 4 / edited by David Shoemaker, Oxford, Oxford University Press, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

The Limits of Free Will
Paul Russell
Oxford, Oxford University Press, Bok 2017
Bok

Conversation and Responsibility
Paul Russell
Philosophical Review, Recension 2017
Recension

A Virtue of Precaution Regarding the Moral Status of Animals with Uncertain Sentience
Simon Knutsson, Christian Munthe
Journal of Agricultural and Environmental Ethics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Inquiring Hacking as Politics. A New Departure in Hacker Studies?
Johan Söderberg
Science, Technology and Human Values, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1674

Sidansvarig: Monica Havström|Sidan uppdaterades: 2016-02-11
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?