Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg
Besöksadress: Olof Wijksgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.flov.gu.se
Epost: flov@flov.gu.se

Prefekt: Fredrik Engström

Om enheten

På institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori, FLoV, studeras några av de mest ursprungliga och grundläggande frågorna kring tänkande, kommunikation och forskning. Många av dagens vetenskaper, idébyggen och vardagsföreställningar har sitt ursprung i dessa frågor.

Institutionen skapades i januari 2009. Vår verksamhet finns i tre byggnader:

  • Gamla hovrätten, Olof Wijksgatan 6
  • Dicksonsgatan 4
  • paviljongen mellan Gamla hovrätten och Humanistiska biblioteket

Här bedrivs den mesta av vår undervisning och här har lärare och administrativ personal sina arbetsrum.

Senaste publikationer

Deep Learning of Binary and Gradient Judgements for Semantic Paraphrase
Yuri Bizzoni, Shalom Lappin
Proceedings of the International Workshop on Computational Semantics, Association of Computational Linguistics, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Invariance and Definability, with and without equality
Dennis Bonnay, Fredrik Engström
Notre Dame Journal of Formal Logic, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

”Framstegets divergerande riktningar. Modernitetskritik och framstegsvägar i 1800-talets moderna landskap”
Martin Wiklund
En annan riktning framåt. Modernitetskritik i Sverige under det långa 1800-talet, Skellefteå, Artos & Norma bokförlag , Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

From logical and linguistic generics to Hilbert's tau and epsilon quantifiers
Stergios Chatzikyriakidis, Fabio Pasquali, Christian Retoré
Journal of Logics and Their Applications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Modern Type Theories and Lexical Networks: Using Serious Games as the Basis for Multi-Sorted Typed Systems
Stergios Chatzikyriakidis, Manel Zarrouk, Lionel Ramadier, Mathieu Lafourcade
Journal of Language Modeling, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Largest initial segments pointwise fixed by automorphisms of models of set theory
Ali Enayat, Matt Kaufmann, Zachiri McKenzie
Archive for Mathematical Logic, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Defining principles for mobile apps and platforms development in citizen science
Ulrike Sturm, Sven Schade, Luigi Ceccaroni, Margaret Gold, Christopher Kyba et al.
Research Ideas and Outcomes, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

Personer

Visar 1 - 50 av 120

Namn Titel Telefon E-post
Abelin, Åsa Professor, Lingvistik 031-786 5233 asa.abelin@ling.gu.se
Adesam, Robert Systemingenjör 031-786 5915 robert.adesam@gu.se
Adouane, Wafia Doktorand wafia.adouane@gu.se
Aho, Jorma Administratör 031-786 5643 jorma.aho@gu.se
Andersson, Alexander Doktorand 031-786 4566 alexander.andersson@gu.se
Andersson, Petra Forskare, Praktisk filosofi 031-786 5175 petra.andersson@filosofi.gu.se
Aronsson, Linda Utbildnings adm 031-786 1927 linda.aronsson@gu.se
Beckman, Ulrika Forskare bitr ulrika.beckman@gu.se
Behdadi, Dorna Doktorand, Praktisk filosofi 031-786 4554 dorna.behdadi@gu.se
Bennett, David Forskarassistent david.bennett@gu.se
Bernardy, Jean-Philippe Forskare jean-philippe.bernardy@gu.se
Bizzoni, Yuri Doktorand, Datalingvistik 031-786 4038 yuri.bizzoni@gu.se
Bjärnlind, Helena Personaladministratör 031-786 4570 helena.bjarnlind@gu.se
Björnsson, Gunnar Forskare, Praktisk filosofi 031-786 5545 gunnar.bjornsson@filosofi.gu.se
Blanck, Rasmus Forskarstuderande, Logik rasmus.blanck@gu.se
Blomberg, Agneta Forskare bitr agneta.blomberg@gu.se
Bogal-Allbritten, Elizabeth Postdoktor elizabeth.bogal-allbritten@gu.se
Bohlin, Ingemar Universitetslektor, Vetenskapsteori 031-786 4474 ingemar.bohlin@gu.se
Borg, Susanne Utbildnings adm 031-786 5907 susanne.borg@gu.se
Boyd, Sally Professor emerita, Lingvistik 031-786 1178 sally.boyd@ling.gu.se
Bragesjö, Fredrik Universitetslektor, Vetenskapsteori fredrik.bragesjo@gu.se
Breian, Line Doktorand, Vetenskapsteori line.breian@gu.se
Breitholtz, Ellen Forskare, Lingvistik 031-786 1176 ellen.breitholtz@ling.gu.se
Broberg, Anton Doktorand, Logik 031-786 2968 anton.pertun.broberg@gu.se
Brülde, Bengt Professor, Praktisk filosofi 031-786 4180 bengt.brylde@filosofi.gu.se
Bydén, Börje Forskare 031-786 4916 borje.byden@gu.se
Chatzikyriakidis, Stergios Forskare, Datalingvistik 031-786 3802 stergios.chatzikyriakidis@gu.se
Choifer, Alla Forskarstuderande, Teoretisk filosofi 031-786 4140 alla.choifer@filosofi.gu.se
Cooper, Robin Seniorprofessor, Datalingvistik robin.cooper@ling.gu.se
Coppock, Elizabeth Universitetslektor, biträdande, Lingvistik elizabeth.coppock@gu.se
Cutas, Daniela Forskare, Praktisk filosofi daniela.cutas@filosofi.gu.se
Dobnik, Simon Universitetslektor, Datalingvistik 031-786 6917 simon.dobnik@gu.se
Ekbom, Moa Universitetslektor, Latin 031-786 1931 moa.ekbom@gu.se
El-Alti, Leila Doktorand, Praktisk filosofi 031-786 4554 leila.el-alti@gu.se
Elzinga, Aant Professor emeritus, Vetenskapsteori 031-786 4916 aant.elzinga@theorysc.gu.se
Enayat, Ali Professor, Logik ali.enayat@gu.se
Endörfer, Richard Doktorand 031-786 6965 richard.endorfer@gu.se
Engström, Fredrik Forskare, Prefekt 031-786 6335 fredrik.engstrom@gu.se
Eriksson, Erik Forskare bitr erik.eriksson.3@gu.se
Eriksson, John Forskare, Praktisk filosofi 031-786 4837 john.eriksson@gu.se
Eriksson, Lena Universitetslektor, Proprefekt 031-786 4184 lena.eriksson@theorysc.gu.se
Eriksson, Matilde Utbildnings adm 031-786 1944 matilde.eriksson@gu.se
Fernandez Walker, Gustavo Forskarassistent 031-786 5559 gustavo.fernandez.walker@gu.se
Filin Karlsson, Martin Forskarstuderande, Teoretisk filosofi
Fink, Jakob Leth Forskare jakob.leth.fink@gu.se
Fontan, Clément Postdoktor clement.fontan@gu.se
Forsberg, Julia Doktorand, Lingvistik 031-786 4038 julia.forsberg@gu.se
Francén, Ragnar Forskare, Viceprefekt 031-786 4837 ragnar.francen@filosofi.gu.se
Férnandez Walker, Gustavo Forskarassistent gustavo.fernandez.walker@gu.se
Ghanimifard, Mohammad Mehdi Doktorand, Datalingvistik 031-786 4038 mehdi.ghanimifard@gu.se

Visar 1 - 50 av 120

Visar 31 - 40 av 1775

2017

Learning Syntactic Agreement with Deep Neural Networks
Jean-Philippe Bernardy, Shalom Lappin
Israel Seminar on Computational Linguistics, September 25, 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Under luppen: nazistisk extremism
Christian Munthe
Alba.nu, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

Etiska och samhälleliga aspekter
Christian Munthe
Insatser för bättre psykisk och fysisk hälsa hos familjehemsplacerade barn. , Stockholm, Statens beredning för medicinsk och social utvärdering (SBU). , Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Drug Resistance, Social Interventions and Dynamic Risks
Christian Munthe
Existential risk to humanity seminar, Chalmers Institute of Technology, September 21, 2017., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Insatser för bättre psykisk och fysisk hälsa hos familjehemsplacerade barn: En systematisk litteraturöversikt och utvärdering av ekonomiska, samhälleliga och etiska aspekter.
Martin Bergström, Marianne Cederblad, Christian Munthe, Bo Vinnerljung, Ingegerd Wirtberg
Stockholm, statens beredning för medicinsk och social utvärdering (SBU), Bok 2017
Bok

Learning to compose spatial relations with grounded neural language models
Mehdi Ghanimifard, Simon Dobnik
Second International Workshop on Models and Representations in Spatial Cognition (MRSC). Schloss Hohentübingen; Tübingen, Germany; April 06 - 07, 2017, Poster (konferens) 2017
Poster (konferens)

Stoic logic
Katerina Ierodiakonou
The History of Philosophical and Formal Logic. From Aristotle to Tarski, eds. A. Malpass and M. Antonutti Marfori, Bloomsbury Academic, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

The culture of contribution in citizen science: Programs and anti-programs
Dick Kasperowski, Thomas Hillman
Annual Meeting of the Society for Social Studies of Science (4S). August 30 - September 2, 2017. STS (In)Sensibilities. Boston, USA, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Proper Names in Interaction
Robin Cooper
New Frontiers in Artificial Intelligence: JSAI-isAI 2016 Workshops, LENLS, HAT-MASH, AI-Biz, JURISIN and SKL Kanagawa, Japan, November 14–16, 2016, Revised Selected Papers, ed. by Setsuya Kurahashi, Yuiko Ohta, Sachiyo Arai, Ken Satoh and Daisuke Bekki. Lecture Notes in Artificial Intelligence, 10247, Springer, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Visar 31 - 40 av 1775

Sidansvarig: Monica Havström|Sidan uppdaterades: 2017-06-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?