Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori
Box 200
40530 Göteborg
Leveransadress: Renströmsgatan 6, 41255 Göteborg
Besöksadress: Olof wijksgatan 6, 41255 Göteborg

Webbplats: www.flov.gu.se
Epost: flov@flov.gu.se

Prefekt: Fredrik Engström

Om enheten

På institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori, FLoV, studeras några av de mest ursprungliga och grundläggande frågorna kring tänkande, kommunikation och forskning. Många av dagens vetenskaper, idébyggen och vardagsföreställningar har sitt ursprung i dessa frågor.

Institutionen skapades i januari 2009. Vår verksamhet finns i tre byggnader:

  • Gamla hovrätten, Olof Wijksgatan 6
  • Dicksonsgatan 4
  • paviljongen mellan Gamla hovrätten och Humanistiska biblioteket

Här bedrivs den mesta av vår undervisning och här har lärare och administrativ personal sina arbetsrum.

Senaste publikationer

Free Will Pessimism
Paul Russell
Oxford Studies in Agency and Responsibility, Oxford, Oxford University Press, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Conversation and Responsibility
Paul Russell
Philosophical Review, Recension 2017
Recension

Pluralistic Functionalism about Corporate Agency
Waheed Hussain, Joakim Sandberg
The Moral Responsibility of Firms, ed. by Eric W. Orts & N. Craig Smith, New York, Oxford University Press, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

A Virtue of Precaution Regarding the Moral Status of Animals with Uncertain Sentience
Simon Knutsson, Christian Munthe
Journal of Agricultural and Environmental Ethics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Inquiring Hacking as Politics. A New Departure in Hacker Studies?
Johan Söderberg
Science, Technology and Human Values, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Conscientious refusal in healthcare: the Swedish solution
Christian Munthe
Journal of Medical Ethics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Polar ice cores: climate change messengers
Aant Elzinga
In Research Objects in their Technological Setting / ed. by B. Bensaude Vincent, S. Loeve, A. Nordmann and A. Schwarz - History and Philosophy of Technoscience series No. 10, London & New York, Routledge, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

The Cold War, Political Neutrality, and Academic Boundaries: Imprints on the origins and Early Development of Science Studies in Sweden
Aant Elzinga
Science Studies During the Cold War and Beyond. Paradigms Defected, eds. E. Aronova & S. Turchetti, New York, Palgrave MacMillan, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 116

Namn Titel Telefon E-post
Abelin, Åsa Professor, Lingvistik 031-786 5233 asa.abelin@ling.gu.se
Adesam, Robert Systemingenjör 031-786 5915 robert.adesam@gu.se
Adouane, Wafia Doktorand wafia.adouane@gu.se
Andersson, Alexander Doktorand 031-786 4566 alexander.andersson@gu.se
Andersson, Petra Forskare, Praktisk filosofi 031-786 2028 petra.andersson@filosofi.gu.se
Aronsson, Linda Utbildnings adm 031-786 1927 linda.aronsson@gu.se
Behdadi, Dorna Doktorand, Praktisk filosofi 031-786 4554 dorna.behdadi@gu.se
Bennett, David Forskarassistent david.bennett@gu.se
Bernardy, Jean-Philippe Programmerare jean-philippe.bernardy@gu.se
Bizzoni, Yuri Doktorand, Datalingvistik 031-786 4038 yuri.bizzoni@gu.se
Bjärnlind, Helena Personaladministratör 031-786 4570 helena.bjarnlind@gu.se
Björnsson, Gunnar Forskare, Praktisk filosofi 031-786 5545 gunnar.bjornsson@filosofi.gu.se
Blanck, Rasmus Forskarstuderande, Logik rasmus.blanck@gu.se
Bogal-Allbritten, Elizabeth Postdoktor elizabeth.bogal-allbritten@gu.se
Bohlin, Ingemar Universitetslektor, Vetenskapsteori 031-786 4474 ingemar.bohlin@gu.se
Borg, Susanne Utbildnings adm 031-786 5907 susanne.borg@gu.se
Boyd, Sally Professor emerita, Lingvistik 031-786 1178 sally.boyd@ling.gu.se
Bragesjö, Fredrik Universitetslektor, Vetenskapsteori fredrik.bragesjo@gu.se
Breian, Line Doktorand, Vetenskapsteori line.breian@gu.se
Breitholtz, Ellen Forskare, Lingvistik 031-786 1176 ellen.breitholtz@ling.gu.se
Broberg, Anton Doktorand, Logik 031-786 2968 anton.pertun.broberg@gu.se
Brülde, Bengt Professor, Praktisk filosofi 031-786 4180 bengt.brylde@filosofi.gu.se
Bydén, Börje Forskare borje.byden@gu.se
Chatzikyriakidis, Stergios Forskare, Datalingvistik 031-786 3802 stergios.chatzikyriakidis@gu.se
Choifer, Alla Forskarstuderande, Teoretisk filosofi 031-786 4140 alla.choifer@filosofi.gu.se
Cooper, Robin Seniorprofessor, Datalingvistik robin.cooper@ling.gu.se
Coppock, Elizabeth Universitetslektor, biträdande, Lingvistik elizabeth.coppock@gu.se
Coppock, Elizabeth Universitetslektor, biträdande, Lingvistik elizabeth.coppock@gu.se
Cutas, Daniela Forskare, Praktisk filosofi daniela.cutas@filosofi.gu.se
Dobnik, Simon Universitetslektor, Datalingvistik 031-786 6917 simon.dobnik@gu.se
Ekbom, Moa Universitetslektor, Latin 031-786 1931 moa.ekbom@gu.se
El Alti, Leila Doktorand, Praktisk filosofi 031-786 4554 leila.el-alti@gu.se
Elzinga, Aant Professor emeritus, Vetenskapsteori 031-786 4916 aant.elzinga@theorysc.gu.se
Enayat, Ali Professor, Logik ali.enayat@gu.se
Endörfer, Richard Doktorand 031-786 6965 richard.endorfer@gu.se
Engström, Fredrik Forskare, Prefekt 031-786 6335 fredrik.engstrom@gu.se
Eriksson, Erik Forskare bitr erik.eriksson.3@gu.se
Eriksson, John Forskare, Praktisk filosofi 031-786 4837 john.eriksson@gu.se
Eriksson, Lena Universitetslektor, Proprefekt 031-786 4184 lena.eriksson@theorysc.gu.se
Eriksson, Matilde Utbildnings adm 031-786 1944 matilde.eriksson@gu.se
Filin Karlsson, Martin Forskarstuderande, Teoretisk filosofi
Fink, Jakob Leth Forskare jakob.leth.fink@gu.se
Forsberg, Julia Doktorand, Lingvistik 031-786 4038 julia.forsberg@gu.se
Francén, Ragnar Forskare, Viceprefekt 031-786 4837 ragnar.francen@filosofi.gu.se
Ghanimifard, Mohammad Mehdi Doktorand, Datalingvistik 031-786 4038 mehdi.ghanimifard@gu.se
Gorbow, Paul Doktorand, Logik 0727-294728 paul.gorbow@gu.se
Gross, Johan Doktorand, Lingvistik 031-786 4038 johan.gross@gu.se
Gårdmo, Pia Ekonom 031-786 1174 pia.gardmo@ling.gu.se
Hagen, Niclas Forskare 031-786 5074 niclas.hagen@gu.se
Hallgren, Ida Doktorand, Praktisk filosofi ida@filosofi.gu.se

Visar 1 - 50 av 116

Visar 31 - 40 av 1673

2017

Gör granskningen av forskningsansökningar anonym!
Christian Munthe
Curie, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

Från utvald till utbildad - Persona i utredningar om svensk forskarutbildning 1945-2004
Erik Joelsson
Göteborg, Institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori, Göteborgs universitet, Doktorsavhandling 2017
Doktorsavhandling

Coming to Terms with Wisdom: Suárez on Aristotelian Wisdom
Jakob Leth Fink
The Aristotelian Tradition / B. Bydén, C. Thomsen Thörnqvist (eds.), Toronto, Pontifical Institute of Mediaeval Studies, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Unifying the model theory of first-order and second-order arithmetic via WKL*_0
Ali Enayat, Tin Lok Wong
Annals of Pure and Applied Logic, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Adapting Type Theory with Records for Natural Language Semantics
Robin Cooper
Modern Perspectives in Type-Theoretical Semantics / Stergios Chatzikyriakidis and Zhaohui Luo, eds., Cham , Springer International Publishing , Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Afterthoughts in Greek: Gender Mismatches Under a Dynamic Framework.
Stergios Chatzikyriakidis
Journal of Linguistics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Truth and Proof in the Long Run: Essays on Trial and-Error Logics
Martin Kaså
Göteborg, Acta Universitatis Gothoburgensis, Doktorsavhandling 2017
Doktorsavhandling

Visar 31 - 40 av 1673

Sidansvarig: Monica Havström|Sidan uppdaterades: 2016-02-11
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?