Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori
Box 200
40530 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 41256 Göteborg
Besöksadress: Olof wijksgatan 6, 41255 Göteborg

Webbplats: www.flov.gu.se
Epost: flov@flov.gu.se

Prefekt: Fredrik Engström

Om enheten

På institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori, FLoV, studeras några av de mest ursprungliga och grundläggande frågorna kring tänkande, kommunikation och forskning. Många av dagens vetenskaper, idébyggen och vardagsföreställningar har sitt ursprung i dessa frågor.

Institutionen skapades i januari 2009. Vår verksamhet finns i tre byggnader:

  • Gamla hovrätten, Olof Wijksgatan 6
  • Dicksonsgatan 4
  • paviljongen mellan Gamla hovrätten och Humanistiska biblioteket

Här bedrivs den mesta av vår undervisning och här har lärare och administrativ personal sina arbetsrum.

Senaste publikationer

Unifying the model theory of first-order and second-order arithmetic via WKL*_0
Ali Enayat, Tin Lok Wong
Annals of Pure and Applied Logic, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Marginalia on a theorem of Woodin
Rasmus Blanck, Ali Enayat
Journal of Symbolic Logic, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Adapting Type Theory with Records for Natural Language Semantics
Robin Cooper
Modern Perspectives in Type-Theoretical Semantics / Stergios Chatzikyriakidis and Zhaohui Luo, eds., Cham , Springer International Publishing , Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Afterthoughts in Greek: Gender Mismatches Under a Dynamic Framework.
Stergios Chatzikyriakidis
Journal of Linguistics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Truth and Proof in the Long Run: Essays on Trial and-Error Logics
Martin Kaså
Göteborg, Acta Universitatis Gothoburgensis, Doktorsavhandling 2017
Doktorsavhandling

Interfacing language, spatial perception and cognition in Type Theory with Records
Simon Dobnik, Robin Cooper
Journal of Language Modelling, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bereaved parents’ online grief communities: de-tabooing practices or grief-ghettos?
Ylva Hård af Segerstad, Dick Kasperowski, Dorthe Refslund Christensen, Kjetil Sandvik
Journal of Broadcasting & Electronic Media, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The incorporation of literature into clinicla practice
Elisabeth Punzi, Niclas Hagen
The Humanistic psychologist, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 113

Namn Titel Telefon E-post
Abelin, Åsa Professor, Lingvistik 031-786 5233 asa.abelin@ling.gu.se
Adesam, Robert Systemingenjör, IT-beredare & licensansvarig 031-786 5915 robert.adesam@gu.se
Adouane, Wafia Doktorand wafia.adouane@gu.se
Andersson, Alexander Doktorand alexander.andersson@gu.se
Andersson, Petra Forskare, Praktisk filosofi 031-786 2028 petra.andersson@filosofi.gu.se
Aronsson, Linda Utbildnings adm 031-786 1927 linda.aronsson@gu.se
Behdadi, Dorna Doktorand, Praktisk filosofi 031-786 4554 dorna.behdadi@gu.se
Bennett, David Forskarassistent david.bennett@gu.se
Bernardy, Jean-Philippe Programmerare jean-philippe.bernardy@gu.se
Bizzoni, Yuri Doktorand, Datalingvistik 031-786 4038 yuri.bizzoni@gu.se
Bjärnlind, Helena Personaladministratör 031-786 4570 helena.bjarnlind@gu.se
Björnsson, Gunnar Forskare, Praktisk filosofi 031-786 5545 gunnar.bjornsson@filosofi.gu.se
Blanck, Rasmus Universitetsadjunkt rasmus.blanck@filosofi.gu.se
Blanck, Rasmus Forskarstuderande, Logik rasmus.blanck@gu.se
Bogal-Allbritten, Elizabeth Postdoktor elizabeth.bogal-allbritten@gu.se
Bohlin, Ingemar Universitetslektor, Vetenskapsteori 031-786 4474 ingemar.bohlin@gu.se
Borg, Susanne Utbildnings adm 031-786 5907 susanne.borg@gu.se
Boyd, Sally Professor emerita, Lingvistik 031-786 1178 sally.boyd@ling.gu.se
Bragesjö, Fredrik Universitetslektor, Vetenskapsteori 031-786 4938 fredrik.bragesjo@gu.se
Brax, David Postdoktor, Praktisk filosofi david.brax@gu.se
Breian, Line Doktorand, Vetenskapsteori line.breian@gu.se
Breitholtz, Ellen Forskare, Lingvistik 031-786 1176 ellen.breitholtz@ling.gu.se
Broberg, Anton Doktorand, Logik 031-786 2968 anton.pertun.broberg@gu.se
Brülde, Bengt Professor, Praktisk filosofi 031-786 4180 bengt.brylde@filosofi.gu.se
Bydén, Börje Forskare borje.byden@gu.se
Chatzikyriakidis, Stergios Forskare, Datalingvistik 031-786 3802 stergios.chatzikyriakidis@gu.se
Choifer, Alla Forskarstuderande, Teoretisk filosofi 031-786 4140 alla.choifer@filosofi.gu.se
Cooper, Robin Seniorprofessor, Datalingvistik robin.cooper@ling.gu.se
Coppock, Elizabeth Universitetslektor, biträdande, Lingvistik elizabeth.coppock@gu.se
Coppock, Elizabeth Universitetslektor, biträdande, Lingvistik elizabeth.coppock@gu.se
Cutas, Daniela Forskare, Praktisk filosofi daniela.cutas@filosofi.gu.se
Dobnik, Simon Universitetslektor, Datalingvistik 031-786 6917 simon.dobnik@gu.se
Ekbom, Moa Universitetslektor, Latin, Programkoordinator för Liberal arts, kandidatprogram 031-786 1931 moa.ekbom@gu.se
El Alti, Leila Doktorand, Praktisk filosofi 031-786 4554 leila.el-alti@gu.se
Elzinga, Aant Professor emeritus, Vetenskapsteori 031-786 4916 aant.elzinga@theorysc.gu.se
Enayat, Ali Professor, Logik ali.enayat@gu.se
Endörfer, Richard Doktorand 031-786 6965 richard.endorfer@gu.se
Engström, Fredrik Forskare, Prefekt 031-786 6335 fredrik.engstrom@gu.se
Eriksson, John Forskare, Praktisk filosofi 031-786 4837 john.eriksson@gu.se
Eriksson, Lena Universitetslektor, Proprefekt 031-786 4184 lena.eriksson@theorysc.gu.se
Eriksson, Matilde Utbildnings adm, Utbildningsadministratör 031-786 1944 matilde.eriksson@gu.se
Filin Karlsson, Martin Forskarstuderande, Teoretisk filosofi
Fink, Jakob Leth Forskare jakob.leth.fink@gu.se
Forsberg, Julia Doktorand, Lingvistik 031-786 4038 julia.forsberg@gu.se
Francén Olinder, Ragnar Forskare, Viceprefekt 031-786 4837 ragnar.francen@filosofi.gu.se
Ghanimifard, Mohammad Mehdi Doktorand, Datalingvistik 031-786 4038 mehdi.ghanimifard@gu.se
Gorbow, Paul Doktorand, Logik 0727-294728 paul.gorbow@gu.se
Gross, Johan Doktorand, Lingvistik 031-786 4038 johan.gross@gu.se
Gustavsson, Kent Universitetslektor kent.gustavsson@filosofi.gu.se
Gårdmo, Pia Ekonom 031-786 1174 pia.gardmo@ling.gu.se

Visar 1 - 50 av 113

Visar 31 - 40 av 1628

2017

AI Dangers: Imagined and Real
Devdatt Dubhashi, Shalom Lappin
Communications of the ACM, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Om förutsättningarna för språkligt datorstöd på ordnivån och uppåt
Kenneth Wilhelmsson
Text och kontext - perspektiv på textanalys, Malmö, Gleerups, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Modern Perspectives in Type-Theoretical Semantics
Stergios Chatzikyriakidis, Zhaohui Luo
Cham, Springer, Samlingsverk 2017
Samlingsverk

The Legal Ethical Backbone of Conscientious Refusal
Christian Munthe, Morten EJ Nielsen
Cambridge Quarterly of Healthcare Ethics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ethics of Screening
Niels Nijsingh, Niklas Juth, Christian Munthe
International Encyclopedia of Public Health, 2nd Edition, Volume 3, Oxford, U.K., Academic Press (Elsevier), Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Hate Crime and (Domestic) Terrorism: A Reflection
Christian Munthe, David Brax
Edward Dunbar, Amalio Blanco, Desirée A. Crèvecoeur-MacPhail, Christian Munthe, Michael Fingerle, David Brax (eds.), The Psychology of Hate Crimes as Domestic Terrorism: U.S. and Global Issues, vol. 3, Santa Barbara, CA, Praeger, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

The Philosophy of Hate Crime: A Primer
David Brax, Christian Munthe
Edward Dunbar, Amalio Blanco, Desirée A. Crèvecoeur-MacPhail, Christian Munthe, Michael Fingerle, David Brax (eds.), The Psychology of Hate Crimes as Domestic Terrorism: U.S. and Global Issues, vol. 1, Santa Barbara, CA, Praeger, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Hate Crime, Mental Disorder and Criminal Responsibility
Christian Munthe
Edward Dunbar, Amalio Blanco, Desirée A. Crèvecoeur-MacPhail, Christian Munthe, Michael Fingerle, David Brax (eds.), The Psychology of Hate Crimes as Domestic Terrorism: U.S. and Global Issues, vol. 1, Santa Barbara, CA, Praeger, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

The Psychology of Hate Crimes as Domestic Terrorism: U.S. and Global Issues, vol. 2
Edward Dunbar, Amalio Blanco, Desirée A. Crévecoeur-MacPhail, Christian Munthe, Michael Fingerle et al.
Santa Barbara, CA, Praeger, Samlingsverk 2017
Samlingsverk

Visar 31 - 40 av 1628

Sidansvarig: Monica Havström|Sidan uppdaterades: 2016-02-11
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?