Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg
Besöksadress: Olof Wijksgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.flov.gu.se
Epost: flov@flov.gu.se

Prefekt: Fredrik Engström

Om enheten

På institutionen för filosofi, lingvistik och vetenskapsteori, FLoV, studeras några av de mest ursprungliga och grundläggande frågorna kring tänkande, kommunikation och forskning. Många av dagens vetenskaper, idébyggen och vardagsföreställningar har sitt ursprung i dessa frågor.

Institutionen skapades i januari 2009. Vår verksamhet finns i tre byggnader:

  • Gamla hovrätten, Olof Wijksgatan 6
  • Dicksonsgatan 4
  • paviljongen mellan Gamla hovrätten och Humanistiska biblioteket

Här bedrivs den mesta av vår undervisning och här har lärare och administrativ personal sina arbetsrum.

Senaste publikationer

Revolutions and Reconstructions in the Philosophy of Science: Mary Hesse (1924–2016)
Margareta Hallberg
Journal for General Philosophy of Science, Zeitschrift für allgemeine Wissenschaftstheorie, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Etiska och samhälleliga aspekter
Christian Munthe
Insatser för bättre psykisk och fysisk hälsa hos familjehemsplacerade barn. , Stockholm, Statens beredning för medicinsk och social utvärdering (SBU). , Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Drug Resistance, Social Interventions and Dynamic Risks
Christian Munthe
Existential risk to humanity seminar, Chalmers Institute of Technology, September 21, 2017., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Insatser för bättre psykisk och fysisk hälsa hos familjehemsplacerade barn: En systematisk litteraturöversikt och utvärdering av ekonomiska, samhälleliga och etiska aspekter.
Martin Bergström, Marianne Cederblad, Christian Munthe, Bo Vinnerljung, Ingegerd Wirtberg
Stockholm, statens beredning för medicinsk och social utvärdering (SBU), Bok 2017
Bok

Learning to compose spatial relations with grounded neural language models
Mehdi Ghanimifard, Simon Dobnik
Second International Workshop on Models and Representations in Spatial Cognition (MRSC). Schloss Hohentübingen; Tübingen, Germany; April 06 - 07, 2017, Poster (konferens) 2017
Poster (konferens)

Stoic logic
Katerina Ierodiakonou
The History of Philosophical and Formal Logic. From Aristotle to Tarski, eds. A. Malpass and M. Antonutti Marfori, Bloomsbury Academic, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

The culture of contribution in citizen science: Programs and anti-programs
Dick Kasperowski, Thomas Hillman
Annual Meeting of the Society for Social Studies of Science (4S). August 30 - September 2, 2017. STS (In)Sensibilities. Boston, USA, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Proper Names in Interaction
Robin Cooper
New Frontiers in Artificial Intelligence: JSAI-isAI 2016 Workshops, LENLS, HAT-MASH, AI-Biz, JURISIN and SKL Kanagawa, Japan, November 14–16, 2016, Revised Selected Papers, ed. by Setsuya Kurahashi, Yuiko Ohta, Sachiyo Arai, Ken Satoh and Daisuke Bekki. Lecture Notes in Artificial Intelligence, 10247, Springer, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Ethics of Screening
Niels Nijsingh, Niklas Juth, Christian Munthe
International Encyclopedia of Public Health, 2nd Edition, Volume 3. Stella R.Quah (ed.), Oxford, U.K., Academic Press (Elsevier), Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 116

Namn Titel Telefon E-post
Abelin, Åsa Professor, Lingvistik 031-786 5233 asa.abelin@ling.gu.se
Adesam, Robert Systemingenjör 031-786 5915 robert.adesam@gu.se
Adouane, Wafia Doktorand wafia.adouane@gu.se
Aho, Jorma Administratör 031-786 5643 jorma.aho@gu.se
Andersson, Alexander Doktorand 031-786 4566 alexander.andersson@gu.se
Andersson, Petra Forskare, Praktisk filosofi 031-786 5175 petra.andersson@filosofi.gu.se
Aronsson, Linda Utbildnings adm 031-786 1927 linda.aronsson@gu.se
Beckman, Ulrika Forskare bitr ulrika.beckman@gu.se
Behdadi, Dorna Doktorand, Praktisk filosofi 031-786 4554 dorna.behdadi@gu.se
Bennett, David Forskarassistent david.bennett@gu.se
Bernardy, Jean-Philippe Forskare jean-philippe.bernardy@gu.se
Bizzoni, Yuri Doktorand, Datalingvistik 031-786 4038 yuri.bizzoni@gu.se
Bjärnlind, Helena Personaladministratör 031-786 4570 helena.bjarnlind@gu.se
Björnsson, Gunnar Forskare, Praktisk filosofi 031-786 5545 gunnar.bjornsson@filosofi.gu.se
Blanck, Rasmus Forskarstuderande, Logik rasmus.blanck@gu.se
Bogal-Allbritten, Elizabeth Postdoktor elizabeth.bogal-allbritten@gu.se
Bohlin, Ingemar Universitetslektor, Vetenskapsteori 031-786 4474 ingemar.bohlin@gu.se
Borg, Susanne Utbildnings adm 031-786 5907 susanne.borg@gu.se
Boyd, Sally Professor emerita, Lingvistik 031-786 1178 sally.boyd@ling.gu.se
Bragesjö, Fredrik Universitetslektor, Vetenskapsteori fredrik.bragesjo@gu.se
Breian, Line Doktorand, Vetenskapsteori line.breian@gu.se
Breitholtz, Ellen Forskare, Lingvistik 031-786 1176 ellen.breitholtz@ling.gu.se
Broberg, Anton Doktorand, Logik 031-786 2968 anton.pertun.broberg@gu.se
Brülde, Bengt Professor, Praktisk filosofi 031-786 4180 bengt.brylde@filosofi.gu.se
Bydén, Börje Forskare 031-786 4916 borje.byden@gu.se
Chatzikyriakidis, Stergios Forskare, Datalingvistik 031-786 3802 stergios.chatzikyriakidis@gu.se
Choifer, Alla Forskarstuderande, Teoretisk filosofi 031-786 4140 alla.choifer@filosofi.gu.se
Cooper, Robin Seniorprofessor, Datalingvistik robin.cooper@ling.gu.se
Coppock, Elizabeth Universitetslektor, biträdande, Lingvistik elizabeth.coppock@gu.se
Cutas, Daniela Forskare, Praktisk filosofi daniela.cutas@filosofi.gu.se
Dobnik, Simon Universitetslektor, Datalingvistik 031-786 6917 simon.dobnik@gu.se
Ekbom, Moa Universitetslektor, Latin 031-786 1931 moa.ekbom@gu.se
El-Alti, Leila Doktorand, Praktisk filosofi 031-786 4554 leila.el-alti@gu.se
Elzinga, Aant Professor emeritus, Vetenskapsteori 031-786 4916 aant.elzinga@theorysc.gu.se
Enayat, Ali Professor, Logik ali.enayat@gu.se
Endörfer, Richard Doktorand 031-786 6965 richard.endorfer@gu.se
Engström, Fredrik Forskare, Prefekt 031-786 6335 fredrik.engstrom@gu.se
Eriksson, Erik Forskare bitr erik.eriksson.3@gu.se
Eriksson, John Forskare, Praktisk filosofi 031-786 4837 john.eriksson@gu.se
Eriksson, Lena Universitetslektor, Proprefekt 031-786 4184 lena.eriksson@theorysc.gu.se
Eriksson, Matilde Utbildnings adm 031-786 1944 matilde.eriksson@gu.se
Filin Karlsson, Martin Forskarstuderande, Teoretisk filosofi
Fink, Jakob Leth Forskare jakob.leth.fink@gu.se
Fontan, Clément Postdoktor clement.fontan@gu.se
Forsberg, Julia Doktorand, Lingvistik 031-786 4038 julia.forsberg@gu.se
Francén, Ragnar Forskare, Viceprefekt 031-786 4837 ragnar.francen@filosofi.gu.se
Férnandez Walker, Gustavo Forskarassistent gustavo.fernandez.walker.2@gu.se
Ghanimifard, Mohammad Mehdi Doktorand, Datalingvistik 031-786 4038 mehdi.ghanimifard@gu.se
Gorbow, Paul Doktorand, Logik 0727-294728 pgorbow@gmail.com
Gross, Johan Doktorand, Lingvistik 031-786 4038 johan.gross@gu.se

Visar 1 - 50 av 116

Visar 21 - 30 av 1730

2017

Free Will Pessimism
Paul Russell
Oxford Studies in Agency and Responsibility, volume 4 / edited by David Shoemaker, Oxford, Oxford University Press, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Comparing two cases of outlaw innovation: Filesharing and legal highs
Johan Söderberg
Critical Studies of Innovation: Alternative Approaches to the Pro-Innovation Bias / Edited by Benoît Godin and Dominique Vinck, Northampton, MA , Edward Elgar Publishing, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Impolite prosody in Swedish and the importance of context
Åsa Abelin
Interfaces, Impoliteness in Media Discourse / Anna Bączkowska (ed.)., Frankfurt am Main, Bern, Bruxelles, New York, Oxford, Warszawa, Wien, Peter Lang, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Die Bürgerdividende einer gerechteren Lösung der Eurokrise
Clément Fontan, Joakim Sandberg
Helfer, J., Meyer, M. & Wettig, K. (eds.), Wenn ich mir etwas wünschen dürfte, Göttingen, Steidl, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Charting a Way through the Trees
Robin Cooper
Theoretical Linguistics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

What about the family? Ethical implications of family centred clinical decision making
Christian Munthe
What About the Family? An interdisciplinary course on ethical issues in health and social care, University of Groningen, August 20-25, 2017., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Inquiring Hacking as Politics. A New Departure in Hacker Studies?
Johan Söderberg
Science, Technology and Human Values, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dialogue Acts and Updates for Semantic Coordination
Staffan Larsson, Jenny Myrendal
Proceedings of the 21st Workshop on the Semantics and Pragmatics of Dialogue, Saarbrücken, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Visar 21 - 30 av 1730

Sidansvarig: Monica Havström|Sidan uppdaterades: 2017-06-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?